Wiadomo już, które drużyny zmierzą się w zawodach łazików marsjańskich w Kielcach. Komisja rekrutacyjna European Rover Challenge zakończyła selekcję zespołów, które planują rywalizować zdalnie, na robotach dostarczonych przez organizatorów.
Łukasz Wilczyński, pomysłodawca ERC i prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej przypomina, że formuła zawodów zdalnych została zastosowana po raz pierwszy w ubiegłym roku, kiedy z powodu pandemii koronawirusa drużyny nie mogły przylecieć do Kielc. W tym roku zostanie ona utrzymana.
– Mamy dwadzieścia zespołów, które wystartują w tej formule, w tym trzy z Polski. Poza tym będą też drużyny między innymi z Peru, Turcji czy Bangladeszu. Formuła remote jest o tyle ciekawa, że w praktyce pokazuje jak wygląda rzeczywistość w branży kosmicznej – twierdzi Łukasz Wilczyński.
Jako przykład podaje niedawne lądowanie na Marsie łazika Perseverance i pierwszy w historii lot mini helikoptera na Czerwonej Planecie. Wszystkie działania były zaprogramowane i nikt tymi pojazdami nie kierował w czasie rzeczywistym.
W Kielcach odbędą się też bardziej tradycyjne zawody, podczas których drużyny będą rywalizowały na miejscu, na stworzonych przez siebie robotach. Zespoły zakwalifikowane do zawodów stacjonarnych poznamy pod koniec czerwca. W tej formule chcą wziąć udział konstruktorzy z Politechniki Świętokrzyskiej.
Zawody ERC to również mnóstwo wydarzeń towarzyszących. Łukasz Wilczyński informuje, że w tym roku zaplanowano trzy ścieżki tematyczne dla osób, które odwiedzą teren zmagań.
– Kiedyś, za naszych czasów dziecięcych był taki program „5-10-15” i poszliśmy tym tropem. Poranki każdego dnia to będą godziny dla rodziców z małymi dziećmi. W środku dnia będą różnego rodzaju zadania inspiracyjne, edukacyjne, spotkania z ciekawymi ludźmi, którzy przyjadą do nas z całego świata – informuje Łukasz Wilczyński.
Ostatnią częścią ERC każdego dnia będą wydarzenia kierowane do firm i przedsiębiorstw zainteresowanych przemysłem kosmicznym. Jak mówi Łukasz Wilczyński, takich firm jest dużo, z powodzeniem funkcjonują one nawet w Kielcach.
Zawody ERC odbędą się w dniach 10-12 września. Tor marsjański tradycyjnie będzie stworzony w kampusie Politechniki Świętokrzyskiej.