Rozpoczął się nabór wniosków do programu usuwania azbestu. Wszyscy chętni powinni zgłaszać się do urzędów gmin i zgłosić chęć wymiany pokryć azbestowych.
Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach informuje, że mieszkańcy regionu mogą otrzymać dofinansowanie m.in. na demontaż, transport i unieszkodliwienia odpadów zawierających szkodliwy materiał. Do tej pory, dzięki wsparciu instytucji, zutylizowano 75 tys. ton azbestu.
– Pyłki azbestu są bardzo niebezpieczne dla naszego układu oddechowego. Jeżeli będziemy je wdychać, może zakończyć się to dla nas poważną chorobą – podkreśla prezes funduszu.
Anna Krupka, wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu przyznaje, że to kolejny bardzo ważny program, który jest wyrazem troski o środowisko.
– Wspieramy powiaty i gminy w usuwaniu wyrobów zawierających azbest poprzez kwotę dotacji, która sięga nawet 100 proc. – zauważa.
Senator Krzysztof Słoń z PiS wspomina, że był taki czas kiedy azbest wydawał się materiałem doskonałym do wykorzystania w budownictwie. Stąd jego popularność, szczególnie w okresie powojennym, kiedy większość dachów była pokrywana właśnie tym wyrobem.
– Bardzo mnie ucieszyła decyzja sprzed kilkunastu lat dotycząca tego, że produkcja wyrobów azbestowych zostaje zlikwidowana. To niestety nie zakończyło problemu związanego z milionami ton azbestu, który pozostaje na dachach polskich domów. Z pomocą przychodzą właśnie takie programy – mówi.
Poseł Agata Wojtyszek z PiS podkreśla, że celem tego programu jest dbanie o czyste środowisko.
– Ponad 7,6 mln zł zostanie przeznaczone na ten cel w ciągu trzech lat. Te pieniądze są po to, aby ten niebezpieczny azbest usunąć – zaznacza.
Wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak dodaje, że w ostatni weekend dostrzegł, że jest jeszcze wiele budynków, na dachach których zalega azbest.
– Do tej pory średnio na to zwracałem uwagę, ale ku mojemu zdziwieniu stwierdziłem, że nawet bardzo blisko Kielc, co chwilę można było dostrzec pokrycie dachowe z azbestu. Ten program trafia w bardzo potrzebny obszar, który wiąże się ze zdrowiem mieszkańców – mówi.
Nabór wniosków trwa do 31 maja.