– Problem dostępności mieszkań to jedno z najpoważniejszych wyzwań cywilizacyjnych przed jakim dzisiaj stoi Polska – stwierdził wicepremier Jarosław Gowin podczas konferencji dotyczącej powołania Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej w Jędrzejowie.
Minister rozwoju, pracy i technologii stwierdził, że obecnie prawie połowa młodych Polaków w wieku od 25 do 34 lat wciąż mieszka z rodzicami, bo nie stać ich na zakup własnego mieszkania.
Jak zaznaczył, mimo rekordowych wyników w polskim budownictwie, tylko w ubiegłym roku oddano do użytku ponad 220 tys. nowych mieszkań, ich liczba wciąż nie jest zadowalająca.
– Głównym problemem jest to, że mieszkania dostępne na rynku są drogie, często ich zakup przekracza możliwości zwłaszcza młodych rodzin z dziećmi. I to właśnie z myślą o tej części społeczeństwa, z myślą o tej grupie ludzi, powstają Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe – podkreśla.
Jarosław Gowin podkreśla, że najważniejszym elementem sukcesu SIM-ów jest duże wsparcie finansowe państwa dla tych przedsięwzięć budowlanych oraz ścisła współpraca z samorządami.
– Polska rozwija się najlepiej w tych miejscach, w których udaje się zbudować efekt synergii. Połączyć wysiłki samorządowców i rządu, na tym właśnie polega Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa. Samorządy dają grunt oraz know how, wiedzą w jaki sposób budować mieszkania i znają potrzeby lokalnej społeczności, natomiast rząd oprócz narzędzi legislacyjnych dostarcza ważne wsparcie finansowe.
Jak mówi Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, inwestycje w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej są wyrazem troski o mieszkańców regionu.
– Mam nadzieję, że już niedługo razem z zarządem Krajowego Zasobem Nieruchomości powołamy kolejną spółkę SIM, która będzie obejmowała Kielce i część gmin powiatu kieleckiego. Samorządowcy czekali przez kilkadziesiąt lat aby znów móc realizować inwestycje mieszkaniowe – dodaje.
Zdaniem Anny Korneckiej, wiceminister rozwoju, pracy i technologii, głównym zadaniem Społecznych Inwestycji Mieszkaniowych, jest pobudzenie rynku mieszkaniowego zwłaszcza w mniejszych miejscowościach.
– Chcemy, aby nie były to drogie mieszkania, które trzeba kupić na wieloletni kredyt. W SIM- ach aby dojść do własności wystarczy wniesienie 15 proc. partycypacji kosztów budowy mieszkania, a nie jego ceny. Brak marży daje ogromny komfort przyszłym lokatorom. Opcja dojścia do własności jest dodatkową zachętą, natomiast system jest bardzo elastyczny. W przypadku, kiedy nie chcemy po wielu latach wykupić mieszkania na własność, możemy skorzystać z tzw. wakacji czynszowych, dzięki której odzyskujemy koszty wniesionej na początku partycypacji.
Marcin Piszczek, burmistrz Jędrzejowa podkreśla, że proces budowy mieszkań w ramach SIM przy ulicy Piłsudskiego powinien rozpocząć się najpóźniej do końca przyszłego roku.
– Nowe mieszkania obok miejsc pracy to podstawowy argument, dla którego warto osiedlać się w Jędrzejowie. W ostatnich sześciu latach w mieście wybudowano 330 mieszkań, obecnie prowadzimy także rozmowy w sprawie lokalizacji do budowy kolejnych 350 mieszkań. Społeczna inicjatywa jest wypełnieniem luki pomiędzy budownictwem komunalnym, a deweloperskim i dotyczy tych, którzy najbardziej potrzebują tego wsparcia – dodaje.
Michał Sroka, zastępca prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości, podkreśla, że celem Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej jest jego upowszechnienie, tak aby mogły z niego korzystać zarówno stolice regionów, jak również miasta powiatowe ale również mniejsze samorządy gminne.
W ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej tylko w samym Jędrzejowie, na działce przy ulicy Piłsudskiego powstanie 120 nowoczesnych mieszkań czynszowych. Główną zaletą SIM-ów jest możliwość stopniowego dojścia do własności lokalu w okresie około 10-15 lat, spłacając jego wartość wraz z czynszem.
Spółkę w trzech województwach śląskim, małopolskim i świętokrzyskim tworzy sześć gmin, w których w najbliższych latach we współpracy z Krajowym Zasobem Nieruchomości wybudowanych zostanie 500 mieszkań.