Nowa Zelandia w ciągu 4 lat planuje uwolnić się od dymu tytoniowego. Jedną z propozycji jest zakaz sprzedaży papierosów i wyrobów tytoniowych dla wszystkich urodzonych po 2004 roku. Ma to być pierwszy krok na drodze do całkowitego zakazu palenia.
Czy da się całkowicie zakazać palenia w kraju – to zamach na wolność palących czy uwolnienie od śmiercionośnego nałogu (palenie jest przyczyną jednej czwartej zgonów z powodu nowotworu w Nowej Zelandii)?
Dobry krok w stronę ochrony zdrowia czy to to już przesada? Zapraszamy do telefonicznego udziału w audycji 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl
*****
Dziś jest poniedziałek, 10 maja, 130. dzień roku.
Do końca roku zostało 235 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 04:48
Zachód słońca w Kielcach: 20:11
Dzień trwa 15 godzin i 12 minut, jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 1 godzinę i 11 minut.
Imieniny obchodzą: Antonina, Beatrycze oraz Antonin, Blanda, Celzjusz, Chociesław, Chocsław, Cyryn, Cyryna, Częstomir, Epimach, Feliks, Filadelf, Filadelfia, Gordian, Gordiana, Innocenty, Jan, Łazarz, Nazariusz, Nazary, Samuel, Sofronia, Sylwester, Sylwestra, Symplicjusz, Symplicy, Wiktoryna
*****
Przysłowie na dziś:
„Gdy rój w maju idzie w górę, kosztuje on siana furę”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Pracownika Gospodarki Komunalnej
Światowy Dzień Tocznia
*****
PONIEDZIAŁEK, 10 MAJA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1794 r. – z inicjatywy naczelnika Tadeusza Kościuszki powołana została do życia Rada Najwyższa Narodowa. Był to organ centralnej władzy cywilnej w czasie powstania kościuszkowskiego, w skład którego wchodziło osiem wydziałów, z których każdy miał do wypełnienia odpowiednie zadania.
Na czele Wydziału Porządku stanął podstoli Alojzy Sulistrowski. Wydziałem Bezpieczeństwa kierował generał Tomasz Wawrzecki. Wydziałem Sądownictwa Franciszek Myszkowski. Wydziałem Skarbu Hugo Kołłątaj. Na czele Wydziału Żywności stał chorąży poznański Ignacy Wyssygota Zakrzewski. Szefem Wydziału Potrzeb Wojskowych był generał major Stanisław Wielowiejski. Wydziałem Interesów Zagranicznych kierował były członek Komisji Edukacji Narodowej Narodowej Ignacy Potocki. Zaś szefem Wydziału Instrukcji Narodowej był nadworny lekarz króla Stanisława Augusta Jan Dominik Jaśkiewicz.
Zamiar przystąpienia do Rady wyraził również sam wspomniany wyżej władca, który zadeklarował, iż „ojczyzny i narodu nie odstąpi”. Kościuszko jednak nie wyraził na to zgody.
1887 r. – w Konstantynopolu zmarł generał Marian Langiewicz. 11 marca 1863 roku w dworku w Goszczy ogłosił się dyktatorem powstania. Tydzień później po bitwach pod Chrobrzem i Grochowiskami załamał się, opuścił teren walk i przeszedł 19 marca do Galicji.
1915 r. – I WOJNA ŚWIATOWA: powstaje 4 Pułk Piechoty Legionów Polskich. Dowódcą zostaje mianowany ppłk Bolesław Roja.
1944 r. – II WOJNA ŚWIATOWA: bastion zrzutowy, w nocy z 10 na 11 maja, „Śliwa” z Obwodu Stopnica przyjął zrzut lotniczy. Przyjęto: 4 km, 55 pm, 2 piaty, 35 pistoletów, 146 granaty ręczne, 50 granatów przeciwpancernych i 109 kg plastiku.
1945 r. – GÓRY k/PIŃCZOWA: oddział Jana Stempkowskiego „Michał” stoczył potyczkę z oddziałem szturmowym UB z Kielc. Wspólnie z Oddziałem „Huragana”, rozbrojono posterunek MO w Górach, skąd zabrano większą ilość broni i amunicji. W tym samym dniu dokonano napadu na Młyn w Michałowie, gdzie zarekwirowano 400 kg mąki, oraz zlikwidowano przebywającego tam Stanisława Wolocha funkcjonariusza Komendy Powiatowej MO w Pińczowie.
PONIEDZIAŁEK, 10 MAJA: W POLSCE
1893 r. – w Krakowie założono pierwszy w kraju klub szachowy.
1920 r. – na Górnym Śląsku rozpoczął się organizowany przez Polaków strajk powszechny.
1922 r. – w Gdyni zainaugurowała działalność Stocznia Marynarki Wojennej RP.
2020 r. – z powodu trwającej pandemii COVID-19 nie odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich.
PONIEDZIAŁEK, 10 MAJA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
7:20 – briefing prasowy Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego ministra Pawła Solocha, w związku z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w szczycie przywódców państw Bukareszteńskiej Dziewiątki.
09:30 – marszałek Sejmu Elżbieta Witek weźmie udział w Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej.
11:00 – briefing prasowy w sprawie akcji „Zanocuj w Lesie” prowadzonej przez Lasy Państwowe, z udziałem wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Gosiewskiej, ministra klimatu Michała Kurtyki oraz p.o. Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Józefa Kubicy.
12:00 – konferencja online „Fundusz Trójmorza na rzecz cyfrowego rozwoju”, który organizowany jest w ramach projektu cyfrowego Trójmorza – CEE Digital Coalition z udziałem m.in. wiceministra spraw zagranicznych Pawła Jabłońskiego.