Akcja Waldemara Szwieca „Robota” z 1943 roku w Końskich, w majątku Browary jest tematem dzisiejszego odcinka naszego słuchowiska „Obrazy wojennych zdarzeń”.
Żołnierze Armii Krajowej dokonali wówczas zamachu na Petera Schultza, który rezydował w Browarach i był odpowiedzialny za wywózki na przymusowe roboty do Niemiec. Partyzanci planowali go tylko nastraszyć i wychłostać, ale gdy zaczął uciekać został zastrzelony.
Majątek przed drugą wojną światową należał do hrabiego Władysława Tarnowskiego, przypomina historyk Marian Wikiera.
– W okresie okupacji majątkiem zawiadywali Niemcy. Całość składała się z budynków folwarcznych, ochronki i drewnianego dworu – tłumaczy.
Po wojnie posiadłość Tarnowskiego została przekształcona w PGR. Większość budynków folwarcznych tzw. czworaków znajdujących się przy ulicy Folwarcznej przetrwała do dziś i jest zamieszkiwana przez osoby prywatne. Z kolei w modrzewiowym drewnianym dworku znajdują się mieszkania komunalne. Natomiast stodoła z białej cegły powstała wiele lat po wojnie. Pierwotny spichlerz spłonął w czasie działań wojennych.
Jak dodaje historyk tereny, które były kiedyś miejscem upraw obecnie są zasiedlane.
– Dziś w tym miejscu budowane są nowe domy. To osiedle Jana Pawła II i osiedle między ulicą Południową, a Browarną – mówi.