200-letnie śpiewniki, ryciny Juliusza Kossaka, czy zegar z kurantem, wygrywający Mazurka Dąbrowskiego – to wszytko można oglądać od niedzieli w skarżyskim Muzeum im. Orła Białego. O 12.00 odbędzie się wernisaż długo oczekiwanej wystawy „Z ziemi włoskiej do Polski, czyli dzieje Mazurka Dąbrowskiego”.
Wystawa prezentuje około 100 muzealiów, które przyjechały do Skarżyska z Muzeum Hymnu Polskiego w Będominie, to zaś mieści się w dworku, w którym urodził się Józef Wybicki. Podczas wernisażu będzie można posłuchać Marszałkowskiej Orkiestry Dętej, a umundurowanie z okresu Księstwa Warszawskiego zaprezentuje Stowarzyszenie Artylerii Dawnej „Arsenał”. Całe wydarzenie będzie się odbywało w reżimie sanitarnym – zapowiada dyrektor Muzeum Grzegorz Bień.
– Jednorazowo do budynku może wejść 18 osób. Jeżeli odwiedzających będzie więcej, podzielimy się na grupy. Wszystkich prosimy o założenie maseczek i dezynfekcję rąk – informuje dyrektor.
Wystawa przygotowana została z myślą o edukacji najmłodszych. Eksponaty pokazują różne aspekty, związane z naszą pieśnią narodową, a więc tekst drukowany w śpiewnikach już na początku XIX wieku, różne wersje wykonania muzycznego, a w końcu artefakty, które powstały z inspiracji Mazurkiem Dąbrowskiego. Całość prezentowana będzie do połowy listopada.