Lawenda na dobre zagościła na naszych balkonach i w ogrodach. Warto pamiętać, że roślina ta lubi słońce, więc należy ją sadzić w miejscach nasłonecznionych. Doskonale się sprawdza, pięknie wygląda, bardzo ładnie kwitnie i pachnie.
Jak mówi Lilia Kowalewska z Agrocentrum Kielce, lawenda jest rośliną mało wymagającą w pielęgnacji i ma wiele zastosowań.
– Można ją oglądać, cieszyć się kolorem i zapachem, ale jest też użyteczna. Stosujemy ją w kuchni i kosmetyce, jako herbatę, napar czy składnik nalewki. Można ją wykorzystywać w woreczkach do szaf, jako środek przeciw molom – wymienia.
Lawenda doskonale sobie radzi, nawet gdy jest sucho. Im bardziej ma sucho, tym lepiej rośnie. Jest rośliną, która wabi pszczoły czy trzmiele, a odstrasza muchy. Można ją zostawić na balkonach na zimę, tylko należy pamiętać o zabezpieczeniu korzeni, żeby nie przemarzły.
Maj to idealny okres na sadzenie lawendy na balkonach – przekonuje Lilia Kowalewska.
– Zarówno małe, jak i duże rośliny można nabyć w doniczkach. Możemy je od razu sadzić do skrzynek. Najważniejsza czynność, o której musimy pamiętać, to podlanie po posadzeniu. Jeśli nie stosujemy nawozu o spowolnionym działaniu, to taki normalny nawóz dajemy po dwóch-trzech tygodniach po posadzeniu. Wcześniejsze dodanie nawozu powoduje, że roślina nie chce się przyjąć – przestrzega.
Należy pamiętać, że lawendę lepiej podlewać rzadziej, niż za często. Źle reaguje na przelanie, zaczyna gnić z powodu odglebowych chorób. Najlepiej podlewać ją raz lub dwa razy w tygodniu. Szkodniki zazwyczaj nie atakują lawendy, ponieważ ma w sobie olejek, który je skutecznie odstrasza.
Lawenda jest rośliną wytrwałą. Potrafi wytrzymać nawet tydzień bez podlewania. Przy pielęgnacji można zastosować urządzenia do nawadniania roślin. Są to specjalne kule, które wkładamy do rośliny, a one udostępniają wodę. Przy sadzeniu warto też stosować nawilżacze, czyli substancje, które utrzymują wodę w glebie. Wówczas nie musimy lawendy tak często podlewać.
Lawenda wymaga ziemi o odczynie lekko zasadowym, czyli wapiennej. To zazwyczaj specjalna ziemia dla lawendy, bądź ziemia uniwersalna. W ciągu całego sezonu należy używać nawozu dla lawendy, roślin kwitnących lub nawozu o spowolnionym działaniu. Wówczas możemy go mieszać z podłożem przy sadzeniu roślin lub posypać nawozem przy posadzeniu. Taki nawóz będzie działał nawet przez okres czterech miesięcy.