– Rozważamy możliwość dopuszczenia do szczepień przeciw COVID-19 osób w wielu 16 i 17 lat – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
Szczepionkę BioNTech/Pfizer można stosować u osób powyżej 16 lat.
– Taką możliwość prawdopodobnie damy osobom, które oczywiści mieszczą się w tych granicach wiekowych, czyli między 16. a 18. rokiem życia. Prawdopodobnie dopuścimy to w najbliższym czasie, mówię o perspektywie dosłownie przyszłego tygodnia. Ostateczna decyzja zapadnie po konsultacjach z Radą Medyczną – powiedział szef resortu zdrowia w TVN24.
Pytany, czy oznacza to, że w przyszłym tygodniu do Narodowego Programu Szczepień zostaną dołączeni 16- i 17-latkowie, odparł, że możliwość taka jest rozważana.
– Kończy się system rejestracji osób pełnoletnich i widzimy tutaj argumenty, ale też chcemy jeszcze podyskutować z Radą Medyczną, więc ostateczna decyzja w przyszłym tygodniu – powiedział minister zdrowia.
Kiedy szczepienie młodszych nastolatków? Europejska Agencja Leków (EMA) rozpoczęła ocenę stosowania szczepionki przeciwko COVID-19 BioNTech/Pfizer u nastolatków w wieku od 12 do 15 lat. Jeśli proces przebiegnie zgodnie z planowanym harmonogramem, to decyzję w sprawie szczepienia tej grupy nastolatków ogłosi w czerwcu.
Zgodnie z harmonogramem szczepień dzisiaj (sobota, 8 maja) przyszła kolej na zapisy osób w wieku od 22 do 24 lat, które w pierwszym kwartale nie zadeklarowały chęci zaszczepienia. W niedzielę e-skierowanie otrzymają osoby w wieku 18-21 lat i tym samym będą mogły już rezerwować konkretny termin i miejsce szczepienia. Oznacza to, że od 9 maja e-skierowanie będzie miał już każdy pełnoletni Polak.
Osoby z wystawionym e-skierowaniem mogą zapisać się na kilka sposobów: przez system e-Rejestracji i Internetowe Konto Pacjenta, infolinię 989, SMS-em na numer 880-333-333 lub w punkcie szczepień. Zapisy rozpoczynają się od północy na stronie pacjent.gov.pl lub od godz. 6.00 za pośrednictwem infolinii 989.