Od dziś Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie jest dostępne dla zwiedzających. Na razie, ze względu na bezpieczeństwo sanitarne, do obiektu będą mogły wejść tylko osoby indywidualne, a z użytkowania wyłączone będą audioprzewodniki oraz ekrany dotykowe.
Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, wyjaśnia że oficjalne otwarcie instytucji jest zaplanowane na 12 i 13 lipca, czyli w kolejną rocznicę pacyfikacji Michniowa. Ponieważ jednak ma już wszelkie wymagane pozwolenia, więc otwiera swoje podwoje dla turystów.
– 8 i 9 maja to będą dwa pierwsze dni, kiedy mauzoleum będzie udostępnione dla turystów indywidualnych, więc serdecznie zapraszamy. Oczywiście zwiedzanie będzie się odbywało w rygorze sanitarnym. Prosimy o słuchanie zaleceń pracowników. Jesteśmy przygotowani. Mam nadzieję, że frekwencja w te pierwsze dni dopisze – dodaje.
Budynek z zewnątrz przypomina wiejską stodołę. Jak wyjaśnia Justyna Staszewska z Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, autor koncepcji Mirosław Nizio nawiązał do symboliki płonącej stodoły, która ulega degradacji.
– Budynek składa się z dwóch części. Są to ekspozycje umieszczone w budynku zadaszonym, we wnętrzach, a także ekspozycja w części otwartej, w której budynek uległ wymyślonej przez architekta degradacji. Tak, jak niszczono polską wieś, tak symbolicznemu zniszczeniu ulega ten budynek – tłumaczy.
Ekspozycja stała przywołuje najważniejsze fakty z czasów drugiej wojny światowej. Tragiczne wydarzenia są pokazane na przykładzie konkretnych osób, grup społecznych.
Mauzoleum będzie czynne od wtorku do niedzieli w godzinach 8 -16. Wstęp wolny.
Michniów to miejscowość w Górach Świętokrzyskich, w której hitlerowski okupant w dniach 12-13 lipca 1943 roku zamordował 204 osoby. Był to odwet za pomoc mieszkańców wsi dla oddziałów partyzanckich oraz przynależność do Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Mauzoleum jest muzeum historyczno-martyrologicznym. Jego celem jest także zachowanie pamięci o 817 spacyfikowanych w czasie II wojny światowej wsiach polskich. Obiekt powstał według projektu pracowni Nizio Design International. Całkowity koszt inwestycji wyniósł prawie 41 mln zł.