„Tyci, tyci przedstawienie… jak na dużej scenie” – to tytuł najnowszej wystawy czasowej w Muzeum Zabawek i Zabawy. Jej wernisaż odbędzie się za tydzień, w piątek, 14 maja, o godzinie 17. 00. Na otwarciu pojawi się mamut.
Jeden z kuratorów ekspozycji, Katarzyna Hodurek-Kiek wyjaśnia, że jest to wystawa, która łączy dwie sceny – profesjonalną, czyli lalki z Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” oraz sceny miniaturowe.
– Wystawa na ma celu zaprezentowanie historii teatrzyków do zabawy od XIX wieku, przez wiek XX, aż do współczesności. Ale najbardziej zależało nam, żeby pożonglować tymi dwiema scenami: profesjonalną i sceną dziecięcą. Pokazać, jak wzajemnie się przenikają, jak teatr może być inspiracją do zabawy, jak powstały te zabawki – wymienia.
Kurator dodaje, że ekspozycja ma być również źródłem inspiracji.
– Jest to wystawa dedykowana zarówno dzieciom, ale też rodzicom, pedagogom i edukatorom. Zależy nam, by pokazać, jak wielki walor edukacyjny i kształtujący osobowość dziecka ma zabawa w teatr i teatrzyk – wyjaśnia.
Wystawa bazuje na zbiorach Muzeum Zabawek i Zabawy, które zostały wzbogacone pożyczonymi eksponatami. Ważne miejsce zajmują lalki z Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”. Zresztą ekspozycja wpisuje się w trwające obchody jubileuszu 65-lecia tej kieleckiej sceny dla młodego widza.
Wsparcie okazały także przedszkola. Przedszkole Samorządowe nr 43 wypożyczyło teatrzyki dla najmłodszych, produkowane w czasie PRL, w latach 60. do połowy lat 70. XX wieku. Z kolei Przedszkole Samorządowe nr 2 przekazało plansze edukacyjne, m.in. „Zabawa w teatr”, które były rozpowszechniane w latach 1960-1980. Są też współczesne zabawki, jak teatrzyki kamishibai.
Wystawa zostanie otwarta 14 maja i potrwa do 19 września 2021 roku.