Zabytkowa portiernia przy Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach doczeka się remontu. Renowacja obiektu będzie możliwa dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości przypomniał, że w tym roku dotację na renowację zabytków w powiecie starachowickim otrzyma siedem obiektów. Część z nich, to obiekty sakralne, pieniądze trafią między innymi do opactwa oo. cystersów w Wąchocku i zabytkowych kościołów w Krynkach i Chybicach. Wśród beneficjentów jest także starachowickie muzeum.
– Muzeum Przyrody i Techniki jest obiektem wyjątkowym na skalę ogólnopolską. Chroni nie tylko w pełni zachowany ciąg technologiczny wielkiego pieca, jest także przykładem dbałości samorządów o materialne dziedzictwo kulturowe. Pod koniec XX wieku, kiedy większość samorządów chciała oddać prowadzenie placówek kulturalnych, powiat starachowicki zdecydował o przejęciu wielkiego pieca i ochronie tego dziedzictwa poprzez utworzenie tutaj muzeum – mówił parlamentarzysta.
Pieniądze z ministerstwa zostały przyznane w procedurze odwoławczej. Jak mówił poseł Krzysztof Lipiec, dzięki temu muzeum mogło dostać większą kwotę, niż byłoby to możliwe w pierwszym rozdaniu.
– To miejsce zasługuje na to, aby stać się pomnikiem historii. Przypomnę, że takie rozmowy z ministrem prof. Piotrem Glińskim już prowadziłem. Mam nadzieję, że w tym roku, kiedy przypada 20. rocznica utworzenia muzeum, wniosek do Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu o uznanie Muzeum Przyrody i Techniki pomnikiem historii zostanie złożony.
Dotacja wynosi 100 tys. zł i pozwoli na remont więźby dachowej oraz odwodnienie budynku portierni, ponieważ w tym momencie nie ma on takiego zabezpieczenia podkreśla dyrektor muzeum Paweł Kołodziejski.
– Choć obiekt z zewnątrz nie wygląda źle, to w rzeczywistości wymaga pilnego remontu. Ściany są zawilgocone i jeżeli nie zostałaby podjęta pilna interwencja, to budynek mógłby nie zostać uratowany. Po pracach zewnętrznych położona zostanie instalacja elektryczna, bo obecnie działająca może zagrażać bezpieczeństwu osób, które tutaj pracują. Warto dodać, że budynek pełni tę samą funkcję, co przed laty, mieści się tutaj portiernia, w której przebywa ochrona obiektu.
Starosta starachowicki Piotr Babicki zapewnia, że władze powiatu szukają dodatkowych pieniędzy, ponieważ wstępny kosztorys opiewa na 150 tys. zł.
Muzeum wielkiego pieca w Starachowicach to kompletny ciąg technologiczny służący do wytopu surówki żelaza. Zakład działał do 1968 roku, od 1 stycznia 2001 roku funkcjonuje w tym miejscu muzeum.