Węglowa kotłownia zapewniająca ciepło dla Świętokrzyskiego Centrum Onkologii oraz Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego odchodzi do lamusa.
Dwie największe lecznice w regionie będą miały nowoczesne i ekologiczne ogrzewanie z miejskiej sieci ciepłowniczej. Będzie to możliwe dzięki zdobyciu pieniędzy unijnych na przyłączenie obiektów do rurociągu. Inwestycja ma być zrealizowana w ciągu dwóch lat, a jej koszty wyniosą około 18,5 mln zł.
Jak informuje Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego, pieniądze na realizację przedsięwzięcia pochodzą z unijnego programu REACT EU. Jak wyjaśnia, to fundusze przejściowe w przyznawane pomiędzy kończącą się i nową perspektywą finansową Unii.
– Polska z tego instrumentu otrzyma ponad 2 mld euro, natomiast województwo świętokrzyskie w ramach pierwszej transzy środków dostanie prawie 16 mln euro, z których zostanie zrealizowana inwestycja w ogrzewanie dwóch szpitali. Kotłownia zasilająca ŚCO i Wojewódzki Szpital Zespolony rocznie pochłaniała ponad 5,5 tys. ton węgla, co przekładało się na gigantyczną emisje dwutlenku węgla, która dzięki temu przedsięwzięciu skutecznie zostanie ograniczona – wyjaśnia.
Profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii podkreśla, że to inwestycja proekologiczna nie tylko dla obydwu lecznic, ale także mieszkańców okolicznych osiedli.
– W końcu problem kotłowni przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii zostanie rozwiązany. Starania o zmianę sposobu ogrzewania obydwu lecznic lecznicy trwały od kilku lat, jednak dopiero teraz dzięki dobrej współpracy z urzędem marszałkowskim inwestycja staje się realna – dodaje.
Bartosz Stemplewski, dyrektor szpitala wojewódzkiego zaznacza, że likwidacja kotłowni pozwoli na duże oszczędności finansowe, dzięki ograniczeniu emisji CO2.
Zbigniew Duda, dyrektor Elektrociepłowni Kielce podkreśla, że szpitale będą zasilane bezemisyjną energią wytwarzaną przez spalanie biomasy. Jak dodaje, Polska Grupa Energetyczna będzie partycypować w kosztach przedsięwzięcia, do którego dołoży co najmniej 3 mln zł.
Zdaniem Marka Bogusławskiego, wicemarszałka województwa świętokrzyskiego, bezemisyjne dostarczanie energii dla kieleckich lecznic z pewnością przełoży się na usprawnienie pracy obydwu kieleckim szpitalom.
Inwestycja ma być zrealizowana do końca 2023 roku. Projekt obejmuje cztery zadania, w tym między innymi wykonanie przyłącza cieplnego do sieci ciepłowniczej Elektrociepłowni Kielce oraz węzłów cieplnych, a także instalację nowych źródeł pary zlokalizowanych bezpośrednio na terenie ŚCO i szpitala wojewódzkiego.