Muzea na Warmii i Mazurach w większości wróciły do przyjmowania zwiedzających. Niestety już wiadomo, że Muzeum Bitwy pod Grunwaldem nie zorganizuje w tym roku inscenizacji bitwy z 1410 roku.
Od wtorku 4 maja w związku z luzowaniem obostrzeń znów mogą działać m.in. muzea. Od dziś (5 maja) zwiedzających przyjmują oddziały Muzeum Warmii i Mazur: można zwiedzać zamki w Olsztynie i Lidzbarku Warmińskim, a także oddziały muzeum w Morągu, Szczytnie i Mrągowie oraz Dom Gazety Olsztyńskiej i Muzeum Przyrody w Olsztynie. W tym roku Muzeum planuje ważną inwestycję w zamku w Olsztynie – zostanie wyremontowany krużganek, w którym znajduje się tablica astronomiczna wykonana przez Mikołaja Kopernika.
– W tym roku skupimy się na tym, żeby tę najpiękniejszą część naszego zamku w pełni zrewitalizować. Wymiana dachu, remont elewacji, konserwacja stolarki okiennej i drzwi oraz oczywiście wnętrze. Chcę przygotować ten krużganek tak, byśmy w przyszłym roku mogli poważnie przygotowywać tablicę kopernikowską, jeszcze raz ją dokładnie przebadać – wyjaśnił dyrektor Muzeum Warmii i Mazur Piotr Żuchowski.
Remont kosztujący ponad 1,1 mln zł ma ruszyć w czerwcu. Oprócz tego w olsztyńskim zamku otwarto wystawę poświęconą olsztyńskim twórcom działającym po 1945 roku, planowane są też nowe ścieżki zwiedzania, pozwalające odwiedzić dotąd niedostępne części zamku. Nie wiadomo natomiast, co z wydarzeniami organizowanymi w sezonie wiosenno-letnim na zamkowym dziedzińcu – wiadomo jedynie, że najbliższe, czyli Noc Muzeów, ze względu na trwającą pandemię odbędzie się w formule on-line. Muzeum Warmii i Mazur planuje również kolejne prace na Zamku Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim – obejmą one teren zamkowej fosy oraz most prowadzący na zamek.
W połowie maja swoje podwoje ma ponownie otworzyć Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Już wiadomo, że placówka nie zorganizuje w tym roku swojej sztandarowej imprezy, czyli inscenizacji wielkiej bitwy z 1410 roku. Władze Muzeum Bitwy pod Grunwaldem przekonują, że sytuacja epidemiczna jest zbyt niepewna, by organizować wydarzenie przyciągające corocznie kilkadziesiąt tysięcy turystów.
– Niestety wszystkie znaki wskazują, że pełnej inscenizacji nie uda nam się zorganizować. Odwoływane są przecież także imprezy późniejszej, nie tylko w Polsce. Natomiast odbędą się na pewno oficjalne obchody, czyli apel, złożenie wieńców i defilada wojskowa – zapowiedział dyrektor placówki Szymon Drej.
Nie wiadomo jeszcze, co z wydarzeniami towarzyszącymi zazwyczaj inscenizacji bitwy, czyli turniejami rycerskimi i rycerską wioską. Ze słów dyrektora Muzeum Bitwy pod Grunwaldem wynika jednak, że również tych atrakcji w tym roku zabraknie. W województwie warmińsko-mazurskim dla zwiedzających otworzył się już w pełni skansen w Olsztynku – w czasie lockdownu można było spacerować po jego terenie, ale nie można było wchodzić do znajdujących się tam obiektów. Teraz jest to ponownie możliwe.
Zwiedzających znów przyjmuje również Twierdza Boyen w Giżycku. Jej władze zapowiadają także, że latem odbędzie się tam Operacja Boyen, czyli wydarzenie, w czasie którego prezentowana jest m.in. inscenizacja walk z okresu I Wojny Światowej.
– Operacja Boyen od 29 lipca do 1 sierpnia. Odbędzie się inscenizacja pierwszowojenna, ale oprócz tego także inne atrakcje: giełda militariów i antyków, kulinaria regionalne, rękodzielnicy. Nie ma obaw związanych z epidemią, myślę, że na naszym dużym obszarze będziemy w stanie zapewnić gościom bezpieczeństwo – mówił kierownik Twierdzy Boyen Piotr Waśniewski.