W Busku-Zdroju trwa budowa kładki dla pieszych i rowerzystów. Przeprawa, która będzie przebiegać nad ulicą Starkiewicza nie tylko ma poprawić komunikację w tym miejscu, ale z pewnością będzie też sporą atrakcją architektoniczną, która poprawi wizerunek miasta.
Pierwotnie przejazd miał być z drewna modrzewiowego. Ostatecznie będzie wykonany z cortenu, czyli ze specjalnej stali odpornej na niekorzystne warunki atmosferyczne.
Kładka ma pomóc pieszym i cyklistom w przedostaniu się nad ruchliwą drogą z parku zdrojowego do usytuowanego na wzniesieniu szpitala dziecięcego „Górka”. I odwrotnie. Dzięki kładce osoby poruszające się na wózku czy dzieci z wadami ruchu, które leczą się w tamtejszej placówce będą mogły łatwiej dotrzeć do centrum uzdrowiska.
– Inwestycja prowadzona jest zgodnie z harmonogramem. Obecnie trwają pracy przy budowie filarów, na których zostanie oparta konstrukcja – informuje Waldemar Sikora, burmistrz miasta.
Równolegle prowadzone są prace związane z przebudową ulicy Rokosza. Piesi zyskają chodnik po obu stronach jezdni. Z kolei na odcinku od ulicy Starkiewicza do Sanatorium Rafał będą miejsca postojowe – zaznacza.
Kładka o długości około 250 metrów składać się będzie z dwóch części – pieszej i rowerowej. Rozpoczynać się będzie na płaskim terenie na wysokości Sanatorium „Rafał„. Będzie się wznosić pod małym kątem, aż osiągnie maksymalną wysokość pięciu metrów nad jezdnią. Zostaną także wykonana schody. Tuż nad jezdnią część piesza i rowerowa będzie się rozdzielać. Piesza w stronę szpitala, część rowerowa będzie łagodnie zakręcać i opadać wzdłuż stawu, aż do momentu, gdy osiągnie poziom ścieżki parkowej.
Realizacja inwestycji oprócz korzyści niesie za sobą uciążliwości. Mieszkańcy, a także podróżni przejeżdżający przez Busko-Zdrój, muszą się przygotować na okresowe utrudnienia w ruchu.
– Największe problemy będą w czerwcu i lipcu, kiedy będzie montowana konstrukcja nośna kładki – zaznacza burmistrz.
Kładka będzie oświetlona. Iluminacje ledowe zostaną umieszczone w dolnej części balustrady.
Zakończenie prac przewidziane jest pod koniec tego roku. Koszt całości zadania to ponad 12 mln zł.