Nos i usta wciąż muszą być zasłonięte, obowiązuje dezynfekcja oraz dystans społeczny. W reżimie sanitarnym działalność mogą wznowić muzea, galerie sztuki i instytucje kultury prowadzące działalność wystawienniczą. Wiele placówek otwarło się już dziś. W niektórych na zwiedzających czekają niespodzianki.
Muzeum Wsi Kieleckiej
Dobre informacje dla turystów ma Muzeum Wsi Kieleckiej. Od najbliższej soboty, 8 maja, dostępne będą dla zwiedzających wnętrza obiektów w Parku Etnograficznym w Tokarni. Jak podkreśla Beata Ryń, rzecznik muzeum, po prawie roku zabytkowe budynki znów zostaną otwarte.
– Myślę, że ucieszy państwa ta informacja, ponieważ pytaliście o nią bez mała od roku. Wiemy, że chcecie przyjeżdżać do skansenu, a możliwość zwiedzenia wnętrz jest atutem - wyjaśnia.
Na razie po Parku Etnograficznym w Tokarni można spacerować. Zresztą, jak zauważa Beata Ryń, z tej formy w majówkę skorzystało wiele osób.
– W weekend majowy odwiedziliście nas bardzo licznie. Cieszymy się, że przychodzicie do nas wraz ze swoimi pupilami – dodaje.
Park Etnograficzny w Tokarni czynny jest od poniedziałku do niedzieli, w godz. 10-18.
Od środy, 5 maja, otwarty będzie Dworek Laszczyków, gdzie wciąż prezentowana jest wystawa o Papieżu Polaku „Jan Paweł II. Świadek wojny, człowiek pokoju”. Będzie czynna do 27 czerwca.
Natomiast od 8 maja dla turystów indywidualnych udostępniona zostanie ekspozycja w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Mauzoleum będzie otwarte od wtorku do niedzieli w godzinach 8-16.
Muzeum Narodowe w Kielcach
Od wtorku, 4 maja, znów czynne są oddziały Muzeum Narodowego w Kielcach. Można zwiedzać barokowe wnętrza Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich, oglądać dzieła w Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej.
Z kolei w Dworku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku prezentowana jest nowa wystawa „Zapiski przy sztaludze. Przyjaźnie Sienkiewicza w świecie malarskim”. To spotkanie z trzema wybitnymi malarzami: Stanisławem Witkiewiczem, Henrykiem Siemiradzkim i Kazimierzem Pochwalskim, którzy odegrali znaczącą rolę w życiu Henryka Sienkiewicza. Wystawa będzie czynna do 31 października.
Natomiast do 30 maja w Muzeum Dialogu Kultur na Rynku w Kielcach prezentowani są twórcy katedry ormiańskiej we Lwowie.
Poza tym możliwy jest spacer po wiosennym ogrodzie włoskim i parku Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.
Zwiedzanie odbywa się indywidualnie lub rodzinnie, w grupach zorganizowanych w ograniczonej liczebności: w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich – 15 osób, w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego i Muzeum Dialogu Kultur – 10 osób.
Przed kasą biletową, szatnią, sklepem z pamiątkami może przebywać tylko jedna osoba, pozostałe muszą czekać w odstępach dwumetrowych.
Audioprzewodniki pozostają niedostępne dla zwiedzających.
Muzeum Historii Kielc
Od 4 maja w Muzeum Historii Kielc otwarte dla zwiedzających są wystawy: stała oraz czasowe: „Podarunki. Depozyty. Odkrycia” i „Meteoryty z kolekcji Krzysztofa Sochy”. Ekspozycje czasowe zostały przedłużone i będzie można je zwiedzać do 4 lipca 2021 roku.
Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach
Do 21 maja została przedłużona wystawa prac Sylwestra Ambroziaka, zatytułowana „Niewinność”. Zajmuje ona Galerię Górną i Dolną BWA w Kielcach. Natomiast w Galerii Małej prezentowane są fotografie Magdaleny Szczoczarz „Home away from home”.
Galeria jest czynna od wtorku do niedzieli, w godzinach: 11-18.
Wzgórze Zamkowe
Od wtorku, 4 maja, otwarte zostały instytucje na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach. W Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej czynna jest wystawa stała, a także czasowa zlokalizowana na dziedzińcu „Ryzyko na co dzień. Saperzy z CPdMZ”. Natomiast w Instytucie Dizajnu, w czytelni można zobaczyć wystawę „To miło, że Warszawa jest w Kielcach. Plakaty Oli Jasionowskiej” a w przestrzeni instytutu ekspozycję „Przedmioty Domowe. Rzeczy w życiu człowieka”.
Ewa Chabielska, dyrektor Wzgórza Zamkowego dodaje, że by zachęcić gości do odwiedzenia tej instytucji, przygotowano niespodziankę.
– Postanowiliśmy pobudzić zwiedzenie na Wzgórzu Zamkowym, dlatego wszystkie wystawy będą dostępne bezpłatnie do końca maja – zapowiada.
Ta promocja obejmie także kolejną wystawę, której otwarcie jest planowane na 14 maja. W Galerii Głównej zostanie pokazanie „Szkło w kolekcji BWA Sandomierz”.
Wejścia na wystawy i ekspozycję w określonych godzinach – o każdej pełnej godzinie zegarowej. Godziny otwarcia: wtorek-piątek w godz. 10-17, sobota-niedziela w godz. 11-17, poniedziałek – nieczynne. Wstęp tylko dla osób w maseczkach i rękawiczkach ochronnych. Limit osób na jedno wejście – 10.
Muzeum Zabawek i Zabawy
Na małych gości czeka Muzeum Zabawek i Zabawy i jego stała ekspozycja. Trwa praca nad nową wystawą: „Tyci, tyci przedstawienie… jak na dużej scenie”. Powróci cykl #spotkajmysięwniedzielę, a z nim 9 maja rodzinne warsztaty „Z życia animowanych bohaterów” – animacja zagraniczna.
Jeszcze w maju odbędą się warsztaty rodzinne „Muzeum Zabawek i Zabawy – zaszyfrowana historia budynku”.
Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej „Dom Praczki”
Już od 4 maja w Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej „Dom Praczki” można na żywo obejrzeć wystawę „Andrzej Strumiłło. Pielgrzym z okiem otwartym”. Jej wernisaż odbył się online 24 kwietnia. Opowiada o Azji widzianej przez jednego z najwybitniejszych polskich artystów. Galeria jest czynna od wtorku do piątku, w godz. 11-18, a w sobotę i niedzielę 10-17.
Dworek Stefana Żeromskiego w Ciekotach
Od wtorku, 4 maja, znów na turystów czeka Dworek Stefana Żeromskiego w Ciekotach. Obiekt jest czynny od wtorku do piątku w godzinach 10-17 (ostatnie wejście o godzinie 16), a także w sobotę i w niedzielę, w godz. 11-17. Wejścia odbywają się co godzinę.
W dworku może przebywać jednorazowo 11 osób (zwiedzanie indywidualne).
Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku
„Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku znów jest czynny dla zwiedzających. Synagogę można zwiedzać od wtorku do niedzieli, w godzinach 9-17.
Natomiast w niedzielę, 9 maja, w synagodze w Chmielniku odbędzie się wernisaż rzeźb izraelskiego artysty i więźnia Treblinki, Samuela Willenberga. 15 rzeź zostało wyeksponowanych wokół szklanej bimy.
Wydarzenie, połączone z performatywnym czytaniem wspomnień artysty i przypomnieniem pamiętnikarskich świadectw Holokaustu, odbędzie się przy ograniczonej liczbie publiczności, z zachowaniem reżimu sanitarnego. Ekspozycja rzeźb będzie dostępna w synagodze do końca czerwca.
Wernisaż rozpocznie się o godz. 15, od zwiedzania wystawy i lektury wspomnień Willenberga – z obozu Zagłady w Treblince, którego był więźniem i jednym z nielicznych ocalałych. Aktorka kielecka Ewa Lubacz przedstawi także fragment wojennych wspomnień żydowskich dzieci: Mary Berg i Dawida Rubinowicza, z towarzyszeniem skrzypiec w wykonaniu Antoniny Lach.
Zamek Królewski w Chęcinach
Zamek Królewski w Chęcinach był otwarty, ale od 4 maja można zwiedzać zamkowy skarbiec, wejść na basztę kwadratową, na wieżę więzienną zamkową i do ciemnego lochu. Swoje podwoje otworzyła też kamienica „Niemczówka”, w której znajduje się między innymi Muzealna Izba Pana Wołodyjowskiego.
We wszystkich instytucjach obowiązuje zasada DDM: dystans, dezynfekcja, maseczka.