W Kielcach rozpoczęły się uroczystości związane z obchodami Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Przed Świętokrzyskim Urzędem Wojewódzkim odbyło się uroczyste wciągnięcie flagi na maszt.
Jak mówił w trakcie uroczystości wojewoda świętokrzyski, Zbigniew Koniusz – Flaga Narodowa to coś więcej, niż tylko symbol.
– To znak, pod którym całe pokolenia, wielu naszych dziadów, pradziadów i ojców, łączyło się – nie tylko z okazji świąt narodowych, ale w bólu i w walce. Nasz naród dokładnie wie, jak wielką moc mają te proste kolory – podkreślał wojewoda.
W uroczystościach wziął udział poseł Krzysztof Lipiec, lider PiS w regionie świętokrzyskim. Jak podkreślał, święto flagi to nie tylko okazja do świętowania i dumy, ale i ogromne zobowiązanie.
– To jest ta wielka sprawa, abyśmy z dumą stawali pod tymi biało-czerwonymi barwami. Nasi przodkowie nie tylko stawali pod flagą państwową adorując ją, ale najczęściej na przestrzeni dziejów musieli się zmagać o naszą wolność, niepodległość i zjednoczenie – mówił poseł.
Z kolei senator Krzysztof Słoń z PiS podkreślał rolę symboli narodowych w kształtowaniu świadomości bycia Polakiem.
– To właśnie biały orzeł na czerwonym tle, biało-czerwona flaga i hymn konstytuują nasz naród i przez wieki czynią go niezwyciężonym. Kiedy okupanci, tak jak Niemcy w 1939 roku, zajmowali nasz kraj, to zaczynali od zdejmowania symboli narodowych z urzędów i słupków granicznych – mówił parlamentarzysta.
Anna Krupka, wiceminister Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu podkreśla, że w Dzień Flagi powinniśmy pamiętać o wielkiej, ale trudnej historii Polski.
– Dzisiaj święto obchodzimy w trudnym czasie pandemii, nie możemy się spotykać i gromadzić pod biało-czerwoną. Najważniejsze jednak, żebyśmy wywiesili dziś polską flagę i pokazali w ten sposób, że cieszymy się z wolnej, niepodległej Ojczyzny i jesteśmy dumni z naszych barw narodowych – mówiła wiceminister Anna Krupka przed mszą w intencji Ojczyzny, odprawioną w kościele garnizonowym w Kielcach.
Prezydent Kielc, Bogdan Wenta, przypomniał o roli symboli narodowych w jednoczeniu Polaków.
– Nasze narodowe insygnia są tym, za co wiele pokoleń oddawało życie, ale ludzie ci z dumą stawali do walki. Biało-czerwona to symbol, który najbardziej nas łączy – mówił prezydent.
O godzinie 10.00, w Kościele Garnizonowym w Kielcach odbyła się msza za Ojczyznę, natomiast o 11.15 przewidywane jest złożenie kwiatów przy pomniku poświęconym pamięci powstania listopadowego oraz rocznicy ustanowienia barw narodowych, przy ulicy Zagórskiej.