W Piekoszowie rozpoczynają się dziś konsultacje społeczne, w których mieszkańcy będą się mogli wypowiedzieć, czy chcą by ich miejscowość nabyła prawa miejskie.
Jak poinformował wójt Zbigniew Piątek rozmowy i dyskusje prowadzone będą od 4 do 31 maja. Podczas nich mieszkańcy każdego sołectwa na terenie gminy będą mogli przedstawić swoje zdanie dotyczące zmiany statusu Piekoszowa.
Każdy z pełnomocników wójta będzie pytał, czy dana osoba jest za, przeciw, czy wstrzymuje się od głosu w sprawie nadania praw miejskich.
Zachęcając do wyrażenia swojej opinii na ten temat Zbigniew Piątek uważa, że zmiana statusu z gminy wiejskiej na miejską wiąże się z rozwojem i korzyściami dla mieszkańców.
– Zmiana statusu daje możliwości pozyskiwania funduszy na obszary wiejskie i miejskie. Dzięki temu gmina będzie mogła jeszcze szybciej się rozwijać. Patrząc na inne samorządy, które nabyły prawa miejskie, widać, że się rozwijają, pozyskują rządowej i unijne pieniądze. W związku z tym wspólnie z radnymi zdecydowaliśmy by przystąpić do procedury związanej z uzyskaniem praw miejskich.
Wójt ma nadzieję, że mieszkańcy podejdą do tej decyzji odpowiedzialnie biorąc pod uwagę przyszłość swoją i swoich dzieci.
– Jeżeli większość mieszkańców będzie na tak, wówczas samorząd rozpocznie kolejny krok związany z udowodnieniem, że spełnione są wszystkie warunki związane z nadaniem praw miejskich.
Do przeprowadzenia konsultacji społecznych zobowiązuje samorząd uchwała rady gminy z września ubiegłego roku.
W naszym regionie w ciągu ostatnich lat wiele miejscowości odzyskało lub otrzymało prawa miejskie. Jako ostatni Wodzisław, który stał się miastem 1 stycznia 2021 roku.
Zasadniczo, aby miejscowość uzyskała statut miasta powinna spełniać kilka warunków, ale jak wskazuje praktyka nie są one obligatoryjne.
1) liczba mieszkańców nie mniejsza niż 2 tys.,
2) ewentualne posiadanie praw miejskich w przeszłości,
3) przynajmniej 60% mieszkańców musi utrzymywać się z działalności pozarolniczej,
4) brak zabudowy zagrodowej w części miejskiej, posiadanie wyodrębnionego centrum,
5) posiadanie niezbędnej infrastruktury technicznej – wodociągów, kanalizacji.
Piekoszów istniał już w 1337 roku i był parafią zasiedloną przez 240 osób. W należącym do rodu Odrowążów Piekoszowie pierwszy kościół parafialny pw. Św. Jakuba Apostoła powstał w 1366 r. Świątynia ta przetrwała do XIX w.
W 1807 r. proboszcz ks. Bernard Bzinkowski rozpoczął budowę nowego kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Kościół konsekrował biskup sandomierski Antoni Ksawery Sotkiewicz w 1884 r.
Kościół w Piekoszowie to regionalne Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia. Największym kultem otaczany jest słynący łaskami barokowy obraz Matki Bożej Miłosierdzia namalowany w latach 1691–1693.