Święcenie pokarmów i odwiedzanie Grobu Pańskiego to główne wydarzenia Wielkiej Soboty w Cerkwi prawosławnej.
Zwyczaj święcenia pokarmów
W niektórych wiejskich parafiach na Białostocczyźnie zachował się zwyczaj święcenia w dużych koszach wszystkich potraw przygotowanych na niedzielne wielkanocne śniadanie. Święcenie odbywa się tam nie tylko w cerkwiach, ale także przed nimi, czy przy przydrożnych, wiejskich krzyżach.
Tegoroczne święcenie pokarmów, w związku z pandemią koronawirusa w wielu parafiach odbędzie się wokół cerkwi. Duchowni co kilka minut będą święcić przygotowane przez wiernych koszyczki z pokarmami. Tak jest też m.in. w parafii p.w. Wszystkich Świętych w Białymstoku.
Do soboru św. Mikołaja w Białymstoku można przychodzić ze święconką od godz. 10:00 do 20:00, wejście i wyjście oddzielnymi drzwiami, z zachowaniem odpowiedniej odległości.
O północy w cerkwiach rozlegną się dzwony i rozpoczną się świąteczne nabożeństwa. Także na naszej antenie usłyszymy transmisję paschalnej jutrzni z soboru św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku. Przewodniczyć jej będzie arcybiskup białostocko-gdański Jakub.
Wielkosobotnia św. liturgia ma szczególny charakter
Wielkosobotnia św. liturgia ma szczególny charakter. Diakoni wygłaszają litanie (ektenie), stojąc nie przed ikonostasem, jako to czynią zwykle, lecz przed całunem z wizerunkiem Chrystusa, tzw. ”płaszczenicą”. Tam też ma miejsce wielkie wejście ze Świętymi Darami.
Po liturgii duchowni święcą chleb i wino. Obrzęd ten symbolizuje posiłek, jaki w starożytności spożywali chrześcijanie przez całą noc czuwający w oczekiwaniu na święto Zmartwychwstania.
Wielka Sobota kończy czas postu, choć w ten dzień post jeszcze obowiązuje. O północy w cerkwiach rozlegną się dzwony i rozpoczną się świąteczne nabożeństwa. Także na naszej antenie usłyszymy transmisję paschalnej jutrzni z soboru św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku. Przewodniczyć jej będzie arcybiskup białostocko-gdański Jakub.