Podczas majowego weekendu nie pojedziemy do muzeum, nie pojedziemy w góry czy nad morze, ani nie polecimy za granicę. Za to od jutra Lasy Państwowe udostępnią w każdym z 429 nadleśnictw specjalne obszary do nocowania na dziko.
Czy nocowanie pod namiotem jest jeszcze atrakcyjne? Czy zrezygnujemy z wygód na rzecz karimaty, śpiwora i menażki?
Zapraszamy do godziny 9.00. Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
CZY NOCOWANIE POD NAMIOTEM JEST JESZCZE ATRAKCYJNE?
- TAK (63%)
- NIE (29%)
- NIE MAM ZDANIA (8%)
*****
Dziś jest piątek, 30 kwietnia, 120. dzień roku.
Do końca roku zostało 245 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 05:15
Zachód słońca w Kielcach: 19:56
Dzień trwa 14 godzin i 40 minuty i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 1 godzina i 43 minut.
Imieniny obchodzą: Jakub, Katarzyna, Maria oraz Afrodyzja, Afrodyzjusz, Afrodyzy, Andrea, Bartłomiej, Benedykt, Chwalisława, Donat, Eutropiusz, Józef, Kwiryn, Lilla, Ludwik, Maksym, Marian, Piotr, Pius, Pomponiusz, Rozamunda, Wawrzyniec
*****
Przysłowie na dziś:
„W kwietniu po brzegach wody niosą jęczmienia urody”
*****
Nietypowe święta:
Międzynarodowy Dzień Jazzu
Ogólnopolski Dzień Koni
Międzynarodowy Dzień bez Kar Cielesnych
Dzień Uczciwości
Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Bicia Dzieci
*****
PIĄTEK, 30 KWIETNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1630 r. – zmarł Arcybiskup Marcin Szyszkowski, założyciel i fundator klasztoru na Karczówce, gdzie sprowadził relikwie św. Karola Boromeusza, za życia swojego bliskiego znajomego,
1794 r. – NOWY KORCZYN: szlachta sandomierska zgromadzona w Nowym Korczynie ogłosiła przystąpienie do Insurekcji Kościuszkowskiej,
1864 r. – ŻELEŹNICA: po walce w Bebelnie oddział żandarmerii Powstania Styczniowego którym dowodził Władysław Ignacy Nowacki-Kopaczyński „Junosza” zakwaterował w Żeleźnicy koło Przedborza. Doszło tam do walki z moskiewskim oddziałem pod dowództwem Przewalińskiego (40 dragonów, 40. ułanów i 50 kozaków). Moskale wykonali szarżę w której stracili dowódcę i 5 jezdnych (czterech rannych nakazał „Junosza” zostawić w pobliskim majątku Oleszno). Oddział żandarmerii miał w starciu 2 zabitych i 3 ciężko rannych. Ponieważ piechota moskiewska była w pobliżu oddział nie podjął pościgu za pobitym wrogiem.
1905 r. – SUCHEDNIÓW: jeden z pracowników odlewni Suchedniów, Józef Pomorski, wywiesił na jej kominie czerwony sztandar. Nie wiadomo czy miało to związek z wydarzeniami rewolucji 1905 roku. ‘
1940 r. – ANIELIN: major Henryk Dobrzański „Hubal”, wraz ze swoim oddziałem, został zaskoczony w czasie leśnego biwaku przez oddziały 372. Dywizji Wehrmachtu w okolicach wsi Anielin (położonej między Inowłodzem a Studzianną. W gwałtownej walce oddział uległ rozproszeniu. Sam „Hubal” poległ z bronią w ręku, razem z nim zginął jego luzak kapral Antoni Kossowski „Ryś”. Miejsce jego śmierci oznaczył niedługo potem 16-letni wówczas mieszkaniec Studziannej – Zygmunt Laskowski
1944 r. – II WOJNA ŚWIATOWA:
– PIEKOSZÓW: oddział partyzancki Zbigniewa Kruszelnickiego „Wilk” (Obwód Kielce) opanował stację kolejową Piekoszów z której uprowadził pociąg towarowy. Na bocznicy kolejowej w Fanisławicach wyładowano wagon cukru, który został rozdany miejscowej ludności. Oddział ostrzelał także pociąg z niemieckimi strażnikami kolejowymi którzy jechali na poszukiwanie „zguby”.
– SĘDZISZÓW: oddział partyzancki „Spaleni” opanował w nocy z 30 na 1 maja, Sędziszów. Grupa dowodzona przez ppor. Stefana Rajskiego „Zrywa” uderzyła na dworzec kolejowy i perony, a grupa dowodzona przez Stanisława Borynia „Tygrys” zajęła parowozownię z zadaniem zdemolowania obrotnicy. „Tygrys” wpakował jeden z parowozów tyłem w dół obrotnicy, Henryk Mysiara „Pingwin” wpuścił drugi parowóz do kanału, a przybyły przypadkowo parowóz prowadzony przez maszynistę Wywrota, został wpakowany bokiem w obrotnicę na rozkaz „Tygrysa”. Parowozownia została unieruchomiona.
PIĄTEK, 30 KWIETNIA: W POLSCE
1520 r. – wojna pruska: polskie pospolite ruszenie dowodzone przez kasztelana płockiego Piotra Kryskiego zdobyło, po dwumiesięcznym oblężeniu, zamek krzyżacki w Działdowie.
1919 r. – Sokółka została przyłączona do Polski,
1946 r. – do Krakowa powróciło 26 wagonów z dziełami sztuki zrabowanymi w czasie wojny (wśród nich m.in. Ołtarz Mariacki).
1950 r. – w komunistycznym więzieniu w Rawiczu zmarł Kazimierz Pużak (ur. 26 sierpnia 1883 r.), jeden z czołowych polityków obozu socjalistycznego, parlamentarzysta, w II wojnie światowej jeden z przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, przewodniczący podziemnego parlamentu – Rady Jedności Narodowej, aresztowany przez NKWD, sądzony i skazany w moskiewskim Procesie Szesnastu (zob. 21 czerwca 1945 r.).
1981 r. – wprowadzono kartki na masło, mąkę, kaszę i ryż.
PIĄTEK, 30 KWIETNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
11:00 – konferencja prasowa poświęcona kończącemu się rokowi „Laudato si”, który został ogłoszony z okazji piątej rocznicy tej encykliki papieskiej.
11:40 – konferencja prasowa z udziałem ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, dotycząca inwestycji z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
16:00 – złożenie kwiatów przy tablicy przed Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.