Kieleccy radni przegłosowali uchwałę o powstaniu szkoły branżowej w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Dobromyślu.
Za jej przyjęciem zagłosowało 12 radnych, to niemal cały klub Prawa i Sprawiedliwości oraz klub Bezpartyjni i Niezależni. Siedmioro radnych było przeciw: to klub Projekt Wspólne Kielce oraz niemal cała Koalicja Obywatelska. Natomiast dwoje radnych wstrzymało się od głosu: to Katarzyna Czech-Kruczek z KO oraz Jarosław Karyś z PiS.
W trakcie nadzwyczajnej sesji rady miasta głosowanie w sprawie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego poprzedziła burzliwa dyskusja. Jak informowaliśmy, inicjatorami utworzenia szkoły branżowej w placówce byli radni z klubów Prawa i Sprawiedliwości oraz Bezpartyjni i Niezależni, którzy nie zgadzali się na pomysł władz miasta, aby zlikwidować placówkę z uwagi na jej nierentowność. Marcin Stępniewski z klubu Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że przekształcenie placówki w szkolę branżową pozwoli zminimalizować koszty jej funkcjonowania.
– Ma to być także nowa szansa na rozwój tego ośrodka. Znaczące ograniczenie kosztów będzie możliwe dzięki obniżeniu dodatków dla pracujących tam nauczycieli. Zgodzili się na to pracownicy ośrodka. Uzyskaliśmy także pozytywną opinię w tej sprawie związków zawodowych. Skutkiem finansowym takich działań będą oszczędności w skali roku około 200 tys. zł – dodaje.
Z kolei Katarzyna Czech-Kruczek, wiceprzewodnicząca rady z Koalicji Obywatelskiej podkreślała, że nie jest zwolenniczką likwidacji Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, jednak jej zdaniem zaproponowane projekty uchwał miały istotne niedociągnięcia i luki prawne.
– Ciężko mi będzie podnieść rękę za tymi uchwałami, jednak biorę także pod uwagę środki publiczne, którymi dysponuje miasto. Nad uchwałami, które przewidują koszty, które mają być pokryte z pieniędzy publicznych należy się bardzo mocno pochylić, nie powinniśmy robić tego na łapu capu – mówiła przed głosowaniem.
W trakcie dyskusji przeciwni przekształceniu MOW-u w szkołę branżową byli pozostali radni Koalicji Obywatelskiej i klubu Projekt Wspólne Kielce, którzy proponowali, aby Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy przejęło stowarzyszenie lub organizacja pozarządowa.
Krytycznie te pomysły ocenił Kamil Suchański, przewodniczący rady miasta, który stwierdził, że radni krytykujący utworzenie szkoły branżowej sami nie zrobili nic, aby ratować ośrodek.
– Oprócz prezydenckiego projektu uchwały w sprawie likwidacji Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, w tej sprawie w ostatnim czasie złożony był tylko jeden wniosek w celu ratowania ośrodka przez grupę inicjatywną pod przewodnictwem radnego Marcina Stępniewskiego. Państwo wszyscy mówiliście: „my chcieliśmy, my rozmawialiśmy”, jednak innych projektów uchwał w tej sprawie nie było. Polecam wszystkim wziąć się do pracy i spróbować zderzyć się z tą machiną urzędniczą z jaką my się zderzamy – dodał.
Ostatecznie radni podczas nadzwyczajnej sesji przegłosowali wszystkie trzy projekty uchwał zgłoszone przez kluby PiS i BiN, które przewidują: powołanie w placówce szkoły branżowej, włączenie jej w skład ośrodka, razem z istniejącą tam Szkołą Podstawową nr 40, a także obniżenie o 20 proc. dodatków dla pracujących tam nauczycieli.
Inicjatywa radnych była odpowiedzią na pomysł prezydenta Bogdana Wenty, który chce likwidacji placówki, twierdząc że jest nierentowna. W lutym Rada Miasta Kielce odrzuciła projekt uchwały przygotowanej przez prezydenta.