Od 1 maja będzie można spędzić noc w środku lasu z dala od cywilizacji. Nadleśnictwa wyznaczyły specjalne strefy gdzie można legalnie bez pozwoleń biwakować.
Dla miłośników survivalu i bushcraftu Nadleśnictwie Stąporków wyznaczyło jedną dużą strefę o powierzchni tysiąca pięciuset hektarów, gdzie można zaszyć się w głębokim lesie o bogatej faunie i florze. Obszar ma zróżnicowane ukształtowanie liczne góry i doliny, poprzecinane są strumieniami, występują też wszystkie rodzaje drzew znane w polskich lasach – mówi rzecznik nadleśnictwa Jacek Oleś.
– Wyznaczony obszar jest również bardzo bogaty, jeśli chodzi o świat zwierząt. Występują tam niemal wszystkie duże ssaki: sarny, jelenie, ale jest także wilk.
W Nadleśnictwie Stąporków wyznaczono obszar obejmujący leśnictwo Bieliny i częściowo Mościska, czyli na północny-wschód od miejscowości Niekłań Wielki.
Dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z leśnym biwakowaniem i wolą spędzić noc nieco bliżej cywilizacji, alternatywą są obszary wyznaczone przez Nadleśnictwo Radoszyce. To trzy mniejsze fragmenty lasu – mówi rzeczniczka Beata Kiełbus.
– Wyznaczyliśmy nieduży obszar w Leśnictwie Zalesie. Samochód można zostawić dość blisko, więc jest to propozycja dla osób, które jeszcze nie są przekonane do spania w lesie, nie są pewne, czy dadzą sobie radę.
Oprócz Leśnictwa Zalesie przy drodze krajowej 42 wyznaczono teren między miejscowością Wiosna a Sielpią, czyli w leśnictwie Krzyżówki a także duży i dziki kompleks leśny: Lipa, Szkucin i Ruda Pilczycka.
Do lasu nie można wjeżdżać pojazdami silnikowymi, jedynie rowerem lub pieszo. Nie można też palić ognisk. Nocować można w hamaku na drzewie lub w namiocie. Swoje kuchenki gazowe można używać jedynie w Nadleśnictwie Łagów. W niektórych miejscach wyznaczono *punkty na ognisko przy lesie, w pozostałych jest to zakazane.
MAPY ZAGOSPODAROWANIA TURYSTYCZNEGO W POLSCE
(po otwarciu mapy, należy kliknąć ikonę „Mapy BDL”, a następnie wybrać opcję „Mapa zagospodarowania turystycznego” – pierwsza z prawej)
Wyznaczone obszary w regionie świętokrzyskim i okolicach:
Nadleśnictwo Pińczów – obszar stanowi zwarty kompleks w żyznych lasach typowych w nadleśnictwie położony jest na terenie dwóch leśnictw Teresów i Rudawa. 1 obszar, 3 miejsca na ognisko.
Nadleśnictwo Chmielnik – 1) obszar Zanocuj w lesie o nazwie Wydmy w Potoku ze względu na położony tam użytek ekologiczny o tej samej nazwie. Obszar położony na południowy-wschód od granic miejscowości Raków o historycznej zabudowie i przyległy do zbiornika wodnego Chańcza. Raków położony jest nad rzeką Czarną przy zalewie Chańcza w kierunku południowo-wschodnim od Kielc w odległości 15 km na północny zachód od Staszowa. Przez wieś przechodzi szlak turystyczny z Szydłowa do Widełek. Brak miejsca na ognisko. Sugeruje się pozostawienie samochodu w miejscu postoju przy drodze prowadzącej do Mędrowa. 2) obszar o nazwie Las na nizinach znajduje się na trasie ze Staszowa do miejscowości Stopnica z ciekawą zabudową opactwa Sercanów, brak miejsca na ognisko, miejsce postoju nieopodal miejscowości Brody. 2 obszary, bez miejsc na ognisko.
Nadleśnictwo Staszów – obszar w kompleksie leśnym położonym na wschód od Staszowa, tzw. lasy Staszowskie, który przecina droga wojewódzka 765 w stronę Osieka. Przy drodze tej znajdują się dwa parkingi leśne, gdzie sugeruje się pozostawienie samochodu. Zwarty obszar składa się z lasów o złożonej strukturze wiekowej i gatunkowej. 1 obszar, brak miejsca na ognisko.
Nadleśnictwo Włoszczowa – 1) obszar w leśnictwie Lasocin – blisko rezerwat przyrody „Ewelinów” (wyłączony z nocowania) i ścieżka dydaktyczna. 2) Obszar w leśnictwie Konieczno bliskość ścieżki edukacyjnej i szkółki gospodarczej. 3) Obszar w leśnictwie Czarna zbiornik kąpielisko Klekot oraz rodowa miejscowość Hetmana Czarnieckiego. 3 obszary, w każdym miejsce na ognisko.
Nadleśnictwo Jędrzejów – 1) obszar znajduje się w pobliżu trasy S7 (dobra komunikacja), w bliskości rzeki Biała Nida oraz Jędrzejowa. 2) Niewielki obszar w pobliżu rezerwacie Gaj (wyłączony z nocowania). 2 obszary, 2 miejsca na ognisko.
Nadleśnictwo Łagów – największy zwarty obszar wyznaczony do programu w województwie świętokrzyskim obejmujący Pasmo Jeleniowskie. Z obszaru wyłączone są rezerwaty – Szczytniak, Góra Jeleniowska i Małe Gołoborze, ale warto je przy okazji odwiedzić by zobaczyć rumowiska skalne, podobne tym w ŚPN. Obszar o urozmaiconej rzeźbie terenu i składzie gatunkowym lasu, ze szczytami wznoszącymi się ponad 400 m npm. Teren należy do najcenniejszych przyrodniczo i geologicznie obszarów w regionie. Przebiegają przez niego czarny i czerwony szlaki turystyczne oraz trasy rowerowe. Osobliwością jest XVIII-wieczny, drewniany kościółek na Górze Witosławskiej, XIX-wieczna figura Chrystusa w jej sąsiedztwie, czy źródło „Malinowy Stok”. Sugeruje się pozostawienie samochodów na parkingu leśnym przy miejscowości Skoszyn. 1 obszar. 3 miejsca na ognisko.
Nadleśnictwo Daleszyce – obszar stanowi rozległy kompleks Lasów Cisowskich, czyli lasu pomiędzy Daleszycami, a Cisowem, obejmujący Pasmo Cisowskie. W pobliżu przebiega droga wojewódzka 764, przy której znajduje się parking leśny, gdzie można zostawić samochód, drugie miejsce wyznaczone do pozostawienia samochodu znajduje się w miejscowości Cisów Pasieka przy ścieżce edukacyjnej. Lasy Cisowskie to kompleks leśny o jednej z największych różnorodności siedliskowych oraz cechujące się dużym urozmaiceniem rzeźby terenu. Lasy Cisowskie to obszar, gdzie stacjonowali powstańcy styczniowi pod dowództwem płk Karola Kality Rębajły oraz partyzanci z oddziału AK Mariana Sołtysiaka Barabasza. Przez obszar przebiega niebieski szlak turystyczny Chęciny – Łagów. 1 obszar, 1 miejsce na ognisko.
Nadleśnictwo Kielce – obszar stanowi rozległy kompleks leśny obejmujący Pasmo Zgórskie oraz fragment Pasma Zelejowskiego z bardzo zróżnicowaną rzeźbą terenu, z najwyższym szczytem – Patrol (388 m npm). Część kompleksu znajduje się w granicach administracyjnych Kielc lub ich sąsiedztwie, dosłownie kilka kilometrów od centrum miasta. Przez malownicze buczyny przebiegają niebieski, czarny i czerwony szlak turystyczny. Obszar przecina droga krajowa S7, nad którą można przejść przejściem dla zwierzyny. W bliskim sąsiedztwie znajdują się ciekawe obiekty geologiczne o statusie rezerwatu Góra Zelejowa, czy Jaskinia Raj oraz Jaskinia Piekło (wyłączone z obszaru nocowania). Sugeruje się pozostawienie samochodów przy leśniczówce w miejscowości Szewce-Zawada. 1 obszar, brak miejsca na ognisko.
Nadleśnictwo Zagnańsk – trzy obszary kilkusethektarowe, 1) w Paśmie Klonowskim, w sąsiedztwie klonowskiej części Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz rezerwatów Bukowa Góra i Barcza (wyłączone z nocowania), 2) na północ od Zagnańska, w okolicy wsi Belno i Kaniów w Lasach Suchedniowskich, 3) w okolicy wsi Ćmińsk na terenie Wzgórz Kołomańskich. Wszystkie obszary należą do najbardziej zróżnicowanych pod względem różnorodności biologicznej i składu gatunkowego lasów, co potwierdzają obejmujące je powierzchniowe formy ochrony przyrody. Sugeruje się pozostawianie samochodów przy leśniczówkach lub powszechnie dostępnych parkingach. 3 obszary, brak miejsca na ognisko.
Nadleśnictwo Suchedniów – dwa obszary kilkusethektarowe wyznaczone na terenie tzw. Lasów Siekierzyńskich, 1) na północ od Wzdołu, drugi na wschód od Suchedniowa i Michniowa. Zróżnicowane pod względem lasów obszary obejmujące tereny znajdujące się w Sieradowickim Parku Krajobrazowym oraz obszarze Natura 2000 Lasy Siekierzyńskie. Pomiędzy oboma obszarami znajduje się ciekawy rezerwat Kamień Michniowski, a także pomnik przyrody – źródło Burzący Stok. 2) obszar przyległy do Suchedniowa, znajduje się tu ciesząca się dużą popularnością nowa atrakcja turystyczna – wyrobisko w dawnym kamieniołomie Gębury, nazywane Oczami Ziemi. Nieopodal Michniowa, gdzie znajduje się Muzeum Martyrologii Wsi Polskiej, suchedniowscy leśnicy wyznaczyli miejsce do rozpalania ogniska. 2 obszary, 2 miejsca na ognisko.
Nadleśnictwo Skarżysko – obszar na południe od Starachowic oraz drogi krajowej 42, w Lasach Siekierzyńskich. Obszar bardzo zróżnicowany pod względem występujących tam lasów. Przez obszar przebiegają niebieski i zielony szlaki turystyczne. We wschodnim krańcu wyznaczonego obszaru znajduje się Polana Langiewicza miejsce pamięci narodowej, tu też skarżyscy leśnicy wyznaczyli miejsce na ognisko. Sugeruje się zostawienie samochodów przy leśniczówce leśnictwa Wanacja. 1 obszar, 1 miejsce na ognisko
Nadleśnictwo Radoszyce – 1) obszar w oddziale 323 i to malowniczo położony teren nad rzeką Czarną Konecką. W pobliżu znajduje się zalew w Sielpi. 2) oddział 17 c obszar doskonale nadaje się dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z nocowaniem w lesie. W pobliżu znajduje się droga krajowa nr 47 oraz miejsce postoju pojazdów. 3) oddziały leśne 157-253 obszar ten charakteryzuje się zróżnicowanym drzewostanem pod względem gatunkowym. Znajdziemy tu jodły, olsze, buki, dęby. Obszar oddalony jest od zabudowań. 3 obszary (1 duży i 2 małe), brak miejsc na ognisko.
Nadleśnictwo Stąporków – obszar stanowi kompleks leśny położony na północ od Stąporkowa, pomiędzy miejscowościami Wólka Zychowa, Furmanów i Pociecha w przeważającej części złożony z borów sosnowych. Sugeruje się pozostawienie samochodów na parkingu leśnym w Niekłaniu Wielkim przy szkółce leśnej. Na południe od wyznaczonego obszaru znajduje się spektakularny rezerwat geologiczny Skałki Piekło pod Niekłaniem (wyłączony z nocowania). 1 obszar, brak miejsca na ognisko.
Nadleśnictwo Barycz – 1) obszar na północ od Końskich pomiędzy drogami wojewódzkimi 728 i 749, 2) na południe od Końskich, przyległy do zbiornika w Sielpi nazywanego „Świętokrzyską Ibizą” z bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą rekreacyjną. Oba obszary mają charakter rozległych borów sosnowych. Przez południowy obszar przebiega niebieski szlak turystyczny. W przypadku obszaru 1 zalecane pozostawienie samochodów na parkingu przy siedzibie Nadleśnictwa Barycz, gdzie wyznaczone zostało miejsce na ognisko, w przypadku obszaru drugiego sugeruje się pozostawienie samochodu na parkingach leśnych przy zbiorniku Sielpia. 2 obszary, 2 miejsca na ognisko.
Nadleśnictwo Starachowice – obszar stanowi kompleks leśny na wschód od Starachowic pomiędzy wsiami Lubienia i Lipie, obejmujący lasy objęte obszarem Natura 2000 Uroczyska Lasów Starachowickich. Do strefy przylega malowniczy rezerwat Rosochacz, przy którym na skraju lasu i wsi Lubienia starachowiccy leśnicy zalecają zostawić samochód na parkingu leśnym. Przez północną część kompleksu przebiega trasa dawnej kolejki wąskotorowej ze Starachowic do Iłży. 1 obszar, 1 miejsce na ognisko.
Nadleśnictwo Ostrowiec – zwarty kompleks przylegający do północnych granic Ostrowca Św. i ośrodka wodno-rekreacyjnego Gutwin oraz na wschód od drogi w kierunku Sienna. Kompleks w przeważającej części złożony z borów sosnowych o dość gęstej sieci dróg i duktów gruntowych, chętnie wykorzystywanych do rekreacji przez lokalną społeczność. Ostrowieccy leśnicy zalecają pozostawienie samochodów na parkingu przy ośrodku Gutwin, w jego pobliżu wyznaczono również miejsce do rozpalania ogniska. 1 obszar, 1 miejsce na ognisko.