To niezwykle prestiżowe wyróżnienie, które podkreśla wyjątkowość zabytku. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał rozporządzenie ws. uznania Tykocina za Pomnik Historii. Chodzi o historyczny zespół miasta.
W rozporządzeniu jest mowa, że staromiejska część Tykocina to ośrodek o wielowiekowej historii i tradycji kształtowanej przez wieloetniczną i wielowyznaniową społeczność. Odzwierciedlenie tego widać w charakterze zabudowy miasteczka i w podziale na dzielnice miejskie, z zachowaną tkanką zabytkową oraz czytelnym barokowym układem urbanistycznym.
Za Pomnik Historii uznano część Tykocina ograniczoną od północy rzeką Narew a od południa ulicami: Zagumienną, Choroszczańską, terenem dawnego klasztoru bernardynów, ulicą Kaczorowską i Holendry. Od wschodu z kolei teren zabytkowego miasta ogranicza cmentarz rzymskokatolicki, a w od zachodu cmentarz żydowski.
Tykocin jest czwartym Pomnikiem Historii w województwie podlaskim. Wcześniej te prestiżowe tytuły dostały: Kanał Augustowski, kościół św. Rocha w Białymstoku oraz meczety i mizary w Kruszynianach i Bohonikach.
W całej Polsce jest ponad 100 obiektów z tytułem Pomnika Historii. To m.in. rezerwat archeologiczny w Biskupinie, Stocznia Gdańska, Jasna Góra w Częstochowie czy Stare i Nowe Miasto w Toruniu.