Niezwykle rzadkie, historyczne znalezisko odnotowali poszukiwacze ze Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego „Pamięć” z Włostowa. W Ossolinie, w okolicy dawnego zamku, odnaleźli średniowieczną pieczęć, czyli bullę papieską Eugeniusza IV, z połowy XV wieku.
Jak mówi eksplorator Mariusz Piotrowski, poszukiwania nie miały konkretnego celu. Członkowie stowarzyszenia postanowili aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu. Jeden ze znajomych udostępnił teren. Była też zgoda konserwatora zabytków na poszukiwania.
– Bullę znaleźliśmy kilometr w linii prostej od dawnego zamku w Ossolinie. Kończy się szlak, a potem jest polna droga – wyjaśnia pasjonat historii. Dodaje, że członkowie stowarzyszenia poczuli radość, gdy potwierdziło się, że znaleźli papieską pieczęć, dodatkowo bardzo dobrze zachowaną.
Profesor Marek Florek z sandomierskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków informuje, że nie ma wątpliwości co do oryginalności pieczęci. Znalezisko jest ołowiane, ma 38 mm średnicy i 5 mm grubości.
– Pieczęć dwustronna, w środku jest otworek, przez który przechodził sznurek lub tasiemka, którymi wiązano dokument – informuje archeolog. Znalezisko ma niewielkie mechaniczne zniszczenia, ale stan ogólny jest dobry.
Na awersie znajdują się przedstawienia głów apostołów – po lewej Pawła, a po prawej Piotra. Ich twarze są do siebie zwrócone. Głowy oddzielają łukowate linie z drobnych perełek, między którymi umieszczony symetrycznie na osi pieczęci, znajduje się krzyż o rozszerzających się ramionach. Powyżej przedstawień głów znajduje się napis „S P A S P E”, będący skrótem od „SANCTUS PAULUS SANCTUS PETRUS”. Na rewersie bulli u góry widoczny jest krzyż, poniżej zaś napis rozmieszczony w trzech rzędach: EVGEN/IVS PP/IIII, czyli Eugeniusz papież IV (czwórka została zapisana w często stosowany w średniowieczu sposób, jako cztery kolejne łacińskie cyfry I).
Marek Florek informuje, że trudno ustalić, kiedy i w jakich okolicznościach dokument opatrzony papieską pieczęcią trafił w okolice Ossolina. Być może pochodził on z kościoła w pobliskich Goźlicach, ale możliwe również, że był pierwotnie przechowywany w archiwum znajdującym się niegdyś na zamku w Ossolinie.
To drugie w regionie takie znalezisko, jednak pierwsze zachowane w całości. W 2014 roku w Brzeziu koło Opatowa znaleziono fragment ołowianej pieczęci Jana XXIII, zwanego także antypapieżem. Oglądać ją można w Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu. Bulla z Ossolina po oczyszczeniu także trafi w to miejsce.
Członkowie stowarzyszenia „Pamięć” zapowiadają w Ossolinie kolejne poszukiwania.