W połowie czerwca odbędzie się otwarcie nowego kompleksu uzdrowiskowego w Busku-Zdroju, w skład którego wchodzi tężnia i dom zdrojowy. Mieszkańcy i kuracjusze są zachwyceni obiektami.
Mogą już korzystać z tężni, która została uruchomiona. Osoby, z którymi rozmawiała reporterka Radia Kielce podkreślają, że zarówno tężnia, jak i dom zdrojowy robią olbrzymie wrażenie.
– Przy tężni będzie można odpocząć i zrelaksować się – mówi jedna z kobiet. Jak zauważa, wszystko jest starannie wykonane, spójne architektoniczne, eleganckie. – Architekt zieleni też się spisał – dodaje.
Z kolei kuracjusz z Radomia przypomina, że Busko ma bardzo bogate tradycje uzdrowiskowe. – Ta inwestycja nada nowego blasku dla miasta – podkreśla.
Osoby, które chciałyby skorzystać z darmowej inhalacji, muszą się śpieszyć, ponieważ docelowo wejście będzie płatne.
Powstaje już drewniane ogrodzenie oraz postawione zostaną bramki z czytnikami. Na razie nie wiadomo, ile będzie kosztował wstęp. Decyzję w tej sprawie podejmą radni.
– Gmina, która jest inwestorem na bieżąco wyposaża obiekty w niezbędne meble – mówi burmistrz Buska-Zdroju, Waldemar Sikora.
Stawiane są ławki, leżaki, by w domu zdrojowym, czy tężni komfortowo wypoczywać. W domu zdrojowym znajduje się pijalnia wód, mini tężnia oraz oranżeria, której wnętrze wypełniają różne gatunki palm.
Efekty wizualne tworzy też ścianka, na którą składa się kompozycja dziewięciu różnych gatunków roślin posadzonych w 300 donicach. To m.in. paprotki, które jonizują powietrze, kalie i inne doniczkowe ozdobne kwiaty.
Obok domu zdrojowego stoi tężnia. Jest to jedna z większych konstrukcji w Polsce. Jest w kształcie koła o średnicy 35 metrów i 9,5 metra wysokości. Jej obwód wynosi 219 metrów. Na szczycie znajduje się taras widokowy, na którym organizowane będą koncerty, seanse kina letniego i inne wydarzenia kulturalne.
W skład kompleksu wchodzi także podświetlana i grająca fontanna, której dysze sprowadzono z Kanady. Utwory do pokazów muzyczno-świetlnych skomponował m.in. Paweł Korepta, kierownik Buskiej Orkiestry Zdrojowej.
Mini tężnia będzie czynna przez cały rok, natomiast duża tężnia od wiosny do jesieni.