Opatowiec – najmniejsze miasto w Polsce, miejscowość o tysiącletniej tradycji i historii, wkrótce zmieni się nie do poznania. Do końca tego roku wybudowana zostanie m.in. ścieżka rekreacyjna wzdłuż nadbrzeża Wisły w stronę opatowieckich błoń – wzorowana na bulwarach w Krakowie, taras widokowy na Wisłę i Dunajec, a w rynku powstanie małe targowisko.
Sławomir Kowalczyk, burmistrz Opatowca opisuje, że rewitalizacja obejmie m.in. modernizację rynku, w tym wymianę sieci wodociągowej, przebudowę oświetlenia ulicznego i montaż monitoringu. Wykonana zostanie nowa nawierzchnia asfaltowa oraz chodniki w rynku i na przyległych ulicach, przebudowana zostanie również droga wewnętrzna oraz schody do Wisły. Wyremontowany zostanie 30-letni pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, powstaną miejsca parkingowe i siłownia zewnętrzna.
Obecnie trwa weryfikacja ofert na dokończenie prac. Wpłynęły dwa zgłoszenia. Oferenci zmieścili się w cenie ok. 2 mln zł, które gmina przeznaczyła na realizację zadania. Rozstrzygnięcie nastąpi w ciągu dwóch tygodni – mówi burmistrz.
Najniższą ofertę złożyło Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjno-Budowlanych z Buska-Zdroju. Na 30 tys. złotych więcej swoje usługi wyceniła zaś firma Remontowo-Budowlana z Sępichowa.
Burmistrz przyznaje, że dodaje, że pomocna będzie dotacja z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – 800 tys.zł., a także spore dofinansowanie unijne na poziomie 77 proc. kosztów.
– Otoczenie nieco zaniedbane i zapomniane bardzo się zmieni. Z trudnego zadania wychodzimy obronną ręką. Na prace warte ponad 4 mln zł miasto z własnego budżetu będzie musiało wyłożyć zaledwie około 10 proc. kosztów – wylicza burmistrz.
Renowacji poddany zostanie też cmentarz z okresu I wojny światowej w Opatowcu, gdzie w jednej zbiorowej mogile spoczywa niemal tysiąc żołnierzy poległych w czasie działań wojennych. Niewielka nekropolia, o wymiarach 30 na 35 m, znajduje się przy drodze krajowej nr 79, w kierunku Nowego Korczyna.