Geopark Świętokrzyski, czyli Geonatura Kielce, wspólnie z gminami Chęciny, Morawica, Nowiny i Piekoszów, oficjalnie otrzymał certyfikat Światowego Geoparku UNESCO.
Geopark Świętokrzyski już w światowej organizacji UNESCO. Podczas specjalnej konferencji, która odbyła się online, został oficjalnie powitany w Światowej Sieci Geoparków UNESCO
– Pomimo, że wydarzenie było tylko w wersji online dostarczyło mi sporo emocji. Trochę stresu było, ale na szczęście jakoś tam wyszło to moje gadanko. Ps. Podziękowania dla całej ekipy i zespołu Siedlecczanie – byliście super – napisał na swoim profilu na Facebooku Michał Poros z Geoparku Świętokrzyskiego.
Geopark Świętokrzyski starał się o przyznanie certyfikatu UNESCO od 2017 roku. Dla przedstawicieli instytucji ostateczna decyzja UNESCO nie była zaskoczeniem, bo – jak informowało Radio Kielce – już wcześniej otrzymali zaproszenie na uroczystość przekazania dokumentu, która odbędzie się w piątek (22 kwietnia). Tego dnia oficjalnie poinformują o tym władze Kielc i gmin wchodzących w skład Stowarzyszenia Gmin Geopark Świętokrzyski podczas konferencji prasowej.
Geopark Świętokrzyski
Obejmuje obszar pięciu gmin: Kielc, Chęcin, Morawicy, Nowin i Piekoszowa. Na ich terenie występują m.in. unikatowe rezerwaty przyrody nieożywionej: Jaskinia Raj, Kadzielnia, Wietrznia czy Góra Miedzianka. Dziedzictwo geologiczne powiązane jest z wartościami historycznymi i kulturowymi w tym tradycjami górniczymi – liczne pozostałości historycznego górnictwa kruszcowego i skalnego. W 1996 roku znaczna część tego obszaru została objęta ochroną jako Chęcińsko-Kielecki Park Krajobrazowy. Obecnie w Światowej Sieci Geoparków UNESCO jest 147 placówek z 41 krajów. Jedynym geoparkiem z Polski należącym do sieci jest Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa w województwie lubuskim.
Miejsca w Polsce na liście światowego dziedzictwa UNESCO
Lista światowego dziedzictwa UNESCO w Polsce obejmuje się 16 miejsc:
– Stare Miasto w Krakowie
– Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni
– Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940–1945)
– Białowieski Park Narodowy (wspólny wpis z Białorusią)
– Stare Miasto w Warszawie
– Stare Miasto w Zamościu
– Średniowieczny zespół miejski Torunia
– Zamek w Malborku
– Manierystyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy w Kalwarii Zebrzydowskiej
– Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy
– Drewniane kościoły południowej Małopolski w Binarowej, Bliznem, Dębnie, Haczowie, Lipnicy Murowanej i Sękowej
– Park Mużakowski (wspólny wpis z Niemcami)
– Hala Stulecia we Wrocławiu
– Drewniane cerkwie regionu karpackiego w Brunarach, Chotyńcu, Kwiatoniu, Owczarach, Powroźniku, Radrużu, Smolniku, Turzańsku (wspólny wpis z Ukrainą)
– Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach
– Krzemionkowski region prehistorycznego górnictwa krzemienia pasiastego (od 2019 roku)