W 2002 w warszawskiej fabryce Daewoo-FSO zawieszono produkcję Poloneza. W praktyce oznaczało to jej zakończenie. FSO Polonez – limuzyna kadry dyrektorskiej czy najgorsze auto świata?
Zapraszamy do godziny 9.00. Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
FSO POLONEZ - LIMUZYNA KADRY DYREKTORSKIEJ CZY NAJGORSZE AUTO ŚWIATA?
- LIMUZYNA KADRY DYREKTORSKIEJ (53%)
- NIE MAM ZDANIA (28%)
- NAJGORSZE AUTO ŚWIATA (20%)
*****
Dziś jest czwartek, 22 kwietnia, 112. dzień roku.
Do końca roku zostało 253 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 05:30
Zachód słońca w Kielcach: 19:43
Dzień trwa 14 godzin i 13 minuty i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 2 godziny i 10 minut.
Imieniny obchodzą: Kaja, Wanesa oraz Agapit, Gaja, Gajusz, Leon, Leona, Leonid, Leonida, Lucjusz, Łucjusz, Łukasz, Soter, Strzeżymir, Teodor, Wirginiusz
*****
Przysłowie na dziś:
„Kiedy w kwietniu grzmoty, szron już nie ma roboty”
*****
Nietypowe święta:
Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi
Dzień „Fasolkowych” Cukierków Jelly Bean
Dzień Ziemi
*****
CZWARTEK, 22 KWIETNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1863 r. – STEFANKÓW: do miejscowości, w dzisiejszej gminie Chlewiska, dotarł Dionizy Czachowski z oddziałem liczącym 438 powstańców. Powstańcy dotarli do Stefankowa od strony Niekłania (blisko 1000 żołnierzy pozostawił w tzw. Piekle Niekłańskim). Ok. godziny 9.00 szpica oddziału została ostrzelana przez Rosjan, których siły liczyły ok. 350 ludzi. Dzięki taktycznemu manewrowi kpt. Stanisława Dobrogojskiego powstańcza kompania strzelców i dwie kompanie kosynierów wyszły na tyły wroga, co przesądziło o losach bitwy. Niestety, na początku ataku zginął kpt. Dobrogojski. W odwecie za śmierć dowódcy dokonano rzezi wojsk rosyjskich, a jeńców dobijano. Na rozkaz Czachowskiego pozostałych przy życiu 12 żołnierzy z batalionu Smoleńskiego pułku, który wsławił się okrucieństwem w Suchedniowie i Wąchocku, powieszono na 12 dębach. Zwycięstwo polskie było całkowite, a straty własne minimalne. Nieprzyjaciel stracił blisko 60. Ludzi.
1864 r. – NIESKURZÓW k/Łagowa: przyjechał tu sześcioosobowy oddział żandarmerii powstańczej, który miał przeprowadzić egzekucję (nie wiemy czy została wykonana). Zawiadomieni o tym moskiewscy dragoni przybyli na miejsce. Prawdopodobnie zaskoczyli powstańców z których czterech pojmali. Dwóm udało się uciec.
1944 r.
– MŁYNEK NIESWIŃSKI: niemieccy żandarmi z Końskich rozstrzelali 10 Polaków. Oficjalną przyczyną mordu było zabicie jednego z niemieckich żołnierzy na terenie powiatu.
– WÓLKA k/Słupi Koneckiej: niemieccy żandarmi z Końskich rozstrzelali 10 Polaków. Oficjalną przyczyną mordu było zabicie jednego z niemieckich żołnierzy podczas zasadzki partyzantów, która miała miejsce obok miejscowości.
1943 r. – KIELCE: Franciszek Koza ps. „Siódmy” został zabrany przez gestapo z więzienia przy ul. Zamkowej. Tego samego dnia rozstrzelano go na cmentarzu na Pakoszu.
Urodził się 15 maja 1918 r. Mieszkał w Zagórzu. W latach 1927-1935 był uczniem Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki. Żołnierz Armii Krajowej ps. „Siódmy”, brał udział przy przyjmowaniu zrzutów na Ameliówce. Od początku wojny był poszukiwany przez Niemców. 31 marca 1943 roku został zatrzymany w jednym z konspiracyjnych mieszkań przez funkcjonariuszy policji kryminalnej i uwięziony w więzieniu kieleckim. W czasie zatrzymania został ranny. Przesłuchiwany przez gestapo nie zdradził żadnych szczegółów swojej działalności. Do rodziny przekazał gryps, w którym napisał „nic nie wychlapałem”.
– HUTA SZKLANA w Górach Świętokrzyskich: o godz. 5 rano żandarmi niemieccy z posterunku w Nowej Słupi otoczyli wieś, a następnie zgonili mieszkańców przed dom sołtysa i zagrozili, że spalą wszystkie domostwa oraz rozstrzelają mieszkańców. Następnie dowódca oddziału dał kwadrans zgromadzonym na ujawnienie nazwisk osób mogących należeć do oddziałów partyzanckich oraz miejscowych Żydów. Kiedy nikt z obecnych się nie zgłosił, dowodzący oddziałem Albert Schuster odczytał nazwiska z listy i na oczach wszystkich dokonał egzekucji dziesięciu mieszkańców Huty Szklanej. Zabili również trzy kobiety. Jedną z nich, za to, że znaleziono w jej domu radioaparat. Dom kobiety spalili. Dwie pozostałe, gdy zmierzały na Mszę Świętą na Św. Krzyż.
CZWARTEK, 22 KWIETNIA: W POLSCE
1368 r. – król Kazimierz III Wielki wydał statut żupny, regulujący sprawy związane z wydobyciem i handlem solą na ziemiach polskich,
1794 r. – wybuch Insurekcji Kościuszkowskiej w Wilnie. Wojska polskie pod wodzą płk Jakuba Jasińskiego wyzwoliły Wilno z rąk rosyjskich.
1919 r. – Józef Piłsudski wydał odezwę do mieszkańców byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego, w której zapowiadał zasadę samostanowienia ludności w sprawach wewnętrznych, narodowościowych i wyznaniowych
1920 r. – założono Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie,
1973 r. – premiera komedii filmowej Poszukiwany, poszukiwana w reżyserii Stanisława Barei,
1982 r. – powstała Tymczasowa Komisja Koordynacyjna NSZZ „Solidarność”.
CZWARTEK, 22 KWIETNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
09:00 – Stop Powodzi. Briefing prasowy, organizowany przez ministerstwo infrastruktury i Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.
10:00 – uroczystości pogrzebowe ks. Mirosława Nowaka dyrektora Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, konsultora Rady Episkopatu Polski ds. Kultury i Ochrony.
12:00 – briefing prasowy IPN dotyczący kolejnego etapu prac poszukiwawczych na terenie po dawnym Areszcie Karno-Śledczym Warszawa III (tzw. Toledo) przy ul. Namysłowskiej w Warszawie.