Na finiszu jest wiosenna kampania odnowieniowa lasów w nadleśnictwach regionu świętokrzyskiego i radomskiego. Tej wiosny wysadzonych zostanie około 13 mln drzew i krzewów.
Edyta Nowicka, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu poinformowała, że odnowionych zostanie 2 tys. ha powierzchni, na których zgodnie z planami urządzenia lasu i przepisami prawa drzewa zostały wycięte.
– Tegoroczna wiosna, która rozpoczęła się dość późno w stosunku do poprzednich lat sprawiła, że prace rozpoczęły się w miarę zaistnienia warunków odpowiednich do sadzenia, a wcześniej wyjmowania sadzonek na szkółkach. Obecnie są one na finiszu. Pogoda sprzyja dokończeniu odnowień, w większości nadleśnictw zakończą się one w końcu kwietnia, najdalej na początku maja – powiedziała w środę Nowicka.
Zaznaczyła, że wiosną w regionie radomskim i świętokrzyskim wysadzanych jest około 75 proc. sadzonek, pozostałe sadzone są jesienią, kiedy warunki także sprzyjają pracom odnowieniowym. Na części powierzchni, tam gdzie pozwalają na to warunki glebowe oraz dotychczasowy skład gatunkowy, inicjowane jest odnowienie naturalne – obecnie stanowi ono ponad 11 proc. odnowień.
W regionie świętokrzyskim zostanie odnowionych 1,4 tys. ha, najwięcej odnowień w wiosną tego roku zaplanowano w Nadleśnictwie Ostrowiec Świętokrzyski – 170 ha, Staszów, Włoszczowa, Starachowice, Barycz posadzą w przedziale od 110-130 ha, a Jędrzejów, Skarżysko, Radoszyce, Stąporków, Łagów w przedziale 80-90 ha.
Mniejsze powierzchnie od 60 do 30 ha odnowią tej wiosny nadleśnictwa: Daleszyce, Pińczów, Chmielnik, Kielce, Suchedniów i Zagnańsk. Tu większy w odnowieniach jest udział odnowienia naturalnego – w całej dyrekcji wynosi on blisko 300 ha.
W regionie radomskim odnowionych zostanie 600 ha, najwięcej odnowień zaplanowano w nadleśnictwach Zwoleń i Kozienice oraz Grójec – po ponad 100 ha. W Nadleśnictwie Marcule około 90 ha, a w nadleśnictwach Dobieszyn i Radom po 60 ha. W Nadleśnictwie Przysucha odnowionych zostanie ponad 30 ha.
Nowe drzewka pochodzą z 16 polowych szkółek leśnych. Ostatnie sadzonki wyjechały już Gospodarstwa Nasienno-Szkółkarskiego Nadleśnictwa Daleszyce w Sukowie. To najnowsza i najnowocześniejsza szkółka kontenerowa w Lasach Państwowych.
– W naszej szkółce wysiewanych jest 3 mln drzew. To sadzonki z tzw. bryłką, głównie gatunki liściaste – dąb i buk, ale też sosna. Przekazujemy je do wszystkich nadleśnictw. Można je sadzić właściwie przez cały rok, jednak teraz i jesienią warunki do tego są najlepsze – powiedział Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce.
W ramach wiosennych odnowień leśnicy sadzą też kilkaset tysięcy sadzonek gatunków biocenotycznych i miododajnych, wzbogacających bioróżnorodność lasu, takich jak lipa drobnolistna, dzikie jabłonie, grusze, głogi, jarząb, dereń, dzika róża czy trześnia.