W programie rozpoczynającego się dzisiaj (środa, 21 kwietnia) trzydniowego polskiego szczytu klimatycznego TOGETAIR jest kilkanaście debat o ochronie środowiska i walce ze zmianami klimatycznymi.
Dziś przedstawiciele rządu, świata nauki, biznesu i organizacji pozarządowych będą dyskutowali między innymi o elektromobilności, jakości powietrza i o racjonalnej gospodarce wodą.
Tuż przed otwarciem szczytu, który odbędzie się on-line, zostanie zaprezentowany pierwszy polski multimedialny raport klimatyczny. Prezes Fundacji Czyste Powietrze Agata Śmieja zapowiada, że raport nie będzie wydrukowany, ale osadzony na stronie internetowej i dostępny bezpłatnie dla wszystkich. Dokument ma zawierać ponad 120 artykułów ekspertów, materiały wideo oraz infografiki.
– Tak, żeby każdy mógł przeczytać, zrozumieć i zaznajomić się z tematyką nie tylko ochrony środowiska, ale też z polską polityką klimatyczną – podkreśla prezes fundacji.
Pierwszy dzień szczytu otworzy minister klimatu i środowiska Michał Krytyka. Agata Śmieja zapowiada, że jednym z najważniejszych tematów będzie jakość powietrza. Rozmówcy będą dyskutować między innymi o rządowych i samorządowych programach wspierających walkę ze smogiem w Polsce.
Agata Śmieja liczy na to, że dyskusje przedstawicieli wszystkich sektorów kraju – rządu, samorządów, nauki, biznesu i organizacji pozarządowych – dadzą impuls do pozytywnych zmian w obszarze polskiej polityki klimatycznej.
Ze względu na pandemię szczyt będzie wydarzeniem w formule hybrydowej. Debaty będą nadawane na żywo ze studia telewizyjnego i będzie można je śledzić w Internecie. Transmisja również na portalu radio.kielce.pl.
W tegorocznym szczycie wezmą udział przedstawiciele 15 uczelni wyższych, 16 marszałków wojewódzkich, ponad 40 partnerów merytorycznych, w tym instytuty badawcze, organizacje pozarządowe, ministerstwa oraz instytucje międzynarodowe, a także media.
Jednym z partnerów wydarzenia jest Radio Kielce.