Naukowcy orzekli, że lalki Barbie powinny być „grubsze”. Lalki Barbie są niezwykle piękne, mają długie nogi, szczupłą talię i lśniące włosy. Utrwalają u dzieci wizerunek atrakcyjnej kobiety, któremu trudno dorównać w dorosłym życiu. Według badań ta zabawka może przyczyniać się do zaburzeń odżywiania.
Jakie powinny być dziecięce zabawki? Jakich zabawek nie kupować?
Zapraszamy do godziny 9.00. Kontakt do nas 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl
Klocki, układanki, lalki Barbie, gry komputerowe, a może piłka czy badminton? Czym powinny bawić się dzieci?
*****
Dziś jest środa, 21 kwietnia, 111. dzień roku.
Do końca roku zostało 254 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 05.32
Zachód słońca w Kielcach: 19.41
Dzień trwa 14 godzin i 9 minuty i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 2 godziny i 14 minut.
Imieniny obchodzą: Anzelm, Konrada oraz Aleksandra, Anastazy, Apollina, Apollon, Apoloniusz, Bartłomiej, Bartosz, Dobrosułka, Drogomił, Feliks, Konrad, Żelisław
*****
Przysłowie na dziś:
„Gdy kwiecień chmurny, a maj z wiatrami, rok żyzny przed nami”
*****
Nietypowe święta:
Światowy Dzień Kreatywności i Innowacji
Parilia
*****
ŚRODA, 21 KWIETNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1863 r. – UROCZYSKO ORMANICHA: w okolicy Szkucina w gminie Ruda Maleniecka, obóz powstańczy założył Hipolit Zawadzki, który utworzył oddział powstańczy. Według części danych liczył on ok 400 ludzi. 21 kwietnia powstańców zaatakował od strony Czermna silny oddział rosyjski kapitana Obuchowa, a po kilku godzinach od strony Radoszyc i Lipy generała Czenger’ego. Oddział Zawadzkiego został rozbity. Mówi się że oddział miał 100 zabitych. Sam Zawadzki dostał się do niewoli, ale nierozpoznany został przewieziony do kieleckiego więzienia. Część tych którzy ocaleli trafili do oddziałów generała Mariana Langiewicza.
1944 r. – CHĘCINY: rozbrojeni miesiąc wcześniej żołnierze Luftwaffe z Podzamcza Chęcińskiego postanowili odnaleźć żołnierzy podziemia, którzy zabrali im broń. Udali się do Chęcin. Wieczorem Henryk Ziółkowski „Śmiały” i Mieczysław Woźniakiewicz „Strzała” spotkali się na rynku przy studni. To właśnie wtedy podeszło do nich dwóch podoficerów Luftwaffe, którzy chcieli ich aresztować. Ciężko ranny „Śmiały” uciekł. Lżej ranny „Strzała” udał się do lekarza gdzie przebywali Niemcy ze swoim rannym. „Strzała” został aresztowany. Aresztowano także osiem innych osób które zostały wysłane do obozu koncentracyjnego.
1948 r. – WYKUS: doszło do potyczki między oddziałem Ryszarda Szelocha „Kruka” i Aleksandra Życińskiego „Wilczura” z grupą operacyjną KBW-UB w pobliżu wzgórza Wykus koło Wąchocka. W dawnym miejscu stacjonowania Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury” żołnierze podziemia próbowali wybudować bunkier. W czasie prac ziemnych doszło do starcia z KBW-UB. W walce zginął jeden z partyzantów, a drugi Marian Matla „Kajtek” został ranny i aresztowany. Reszcie oddziału udało się zmylić pościg i wycofać w okolice Suchedniowa.
Marian Matla został przewieziony do więzienia kieleckiego. Wojskowy Sąd Rejonowy w Kielcach skazał go na karę śmierci. 21-letni „Kajtek” został rozstrzelany 11 grudnia 1948 roku w lesie w Zgórsku.
*****
ŚRODA, 21 KWIETNIA: W POLSCE
1809 r. – podczas wojny polsko-austriackiej na niespełna trzy tygodnie Toruń stał się stolicą Księstwa Warszawskiego, będąc miejscem rezydowania ewakuowanej z Warszawy Rady Stanu.
1919 r. – polska kawaleria wyzwoliła Wilno i Baranowicze z rąk bolszewickich.
1920 r. – podpisanie umowy o współpracy polityczno-wojskowej między Polską reprezentowaną przez Marszałka Józefa Piłsudskiego a Ukraińską Republiką Ludową reprezentowaną przez atamana Symona Petlurę. Umowa gwarantowała uznanie niepodległości Ukrainy oraz dała początek wspólnym działaniom zbrojnym wymierzonym w bolszewików.
1923 r. – w Krakowie przed domem rektora UJ prof. Władysława Natansona eksplodowała bomba, niszcząc elewację budynku, bramę wjazdową i sień.
1940 r. – utworzono Komitet Porozumiewawczy Organizacji Niepodległościowych.
1945 r. – zdobycie Bolonii przez żołnierzy II Korpusu PSZ na Zachodzie.
1956 r. – w Krakowie odbył się pierwszy w kraju oficjalny mecz brydżowy.
1988 r. – w krakowskim więzieniu Montelupich wykonano po raz ostatni w Polsce wyrok śmierci.
*****
ŚRODA, 21 KWIETNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
# # #
Osoby urodzone w 1970 r. mogą od dziś rejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19. Rejestracja odbywa się przez internet, infolinię, SMS-em lub w punktach szczepień.
W tym tygodniu nadal każdego dnia do grupy rejestrujących dołącza kolejny, młodszy rocznik. Od poniedziałku 26 kwietnia nastąpi przyspieszenie i każdego dnia będzie rozpoczynała się rejestracja dwóch roczników, zaś od 7 maja rejestracja ma obejmować po trzy roczniki.
# # #
Dziś po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego – zgodnie z zapowiedzią rzecznika rządu Piotra Müllera – planowane jest przekazanie nowych informacji na temat obostrzeń. Müller podkreślił, że ograniczenia będą wprowadzane wieloetapowo.
Większość obowiązujących obecnie obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa przedłużono do 25 kwietnia, ale od 19 kwietnia zostały otwarte żłobki i przedszkola. Hotele pozostaną nieczynne włącznie do 3 maja.
# # #
Dziś o godz. 11.00 rozpocznie się posiedzenie rządu, który zajmie się przygotowany przez MSWiA projektem nowelizacji ustawy o Policji i innych ustaw. Ma on na celu uregulowanie sytuacji zwierząt od momentu ich doboru, przez realizację zadań w poszczególnych formacjach, aż po wycofanie z użycia do zadań służbowych.
# # #
Dziś odbędzie się konferencja szefów parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej – czyli Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Jak informuje Centrum Informacyjne Senatu, będzie ona miała formułę on-line i będzie w niej uczestniczyć także marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
Wśród tematów konferencji, jak podaje CIS, będą perspektywy walki z pandemią Covid-19 i zagrożenia dla bezpieczeństwa w regionie, w tym kwestia cyberbezpieczeństwa.
# # #
Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego na niejawnym posiedzeniu ma rozpoznać dziś wniosek prokuratury o zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie warszawskiego sędziego Igora Tuleyi do prokuratury. Śledczy chcą go przesłuchać i postawić mu zarzuty ujawnienia informacji z postępowania. Posiedzenie w tej sprawie ma rozpocząć się o godz. 12., będzie je prowadził sędzia Adam Roch.