9 maja wszyscy dorośli Polacy mają mieć wystawione e-skierowania na szczepienia przeciwko koronawirusowi. Zapowiedział to szef kancelarii premiera, Michał Dworczyk.
Jak mówił, jeszcze do końca tego tygodnia rejestracja na szczepienia odbywa się według obecnego harmonogramu, czyli jeden rocznik dziennie. Dziś urodzeni w 1969 roku, a w sobotę – w 1973. Od poniedziałku program przyspieszy i będą rejestrowane dwa roczniki dziennie, począwszy od roczników 1974 i 1975 w poniedziałek. Tak będzie do 6 maja.
Od 7 maja program szczepień ma jeszcze bardziej przyspieszyć – tego dnia zostanie uruchomiona rejestracja dla roczników 1994, 1995 i 1996, kolejne trzy roczniki mają być rejestrowane dzień później, a 9 maja – cztery roczniki: 2000, 2001, 2002 i 2003. To oznacza, że 9 maja e-skierowania otrzymają już wszyscy dorośli Polacy.
Z kolei 28 kwietnia zostanie uruchomiona rejestracja dla osób w przedziale wiekowym 30-39 lat, które zarejestrowały się już między styczniem a marcem. Po 4 maja będą mogły się zapisywać zarejestrowane osoby w wieku 18-29 lat. Obie grupy liczą po kilkaset tysięcy osób.
Dziś – według zapowiedzi ministra – rząd ma opublikować rozporządzenie dopuszczające szczepienie wszystkich dorosłych osób w dowolnym terminie w razie groźby niewykorzystania szczepionki w danym punkcie szczepień.
Michał Dworczyk poinformował, że firma Astra Zeneca zapowiedziała zmniejszenie dostaw dawek swojego preparatu do Polski o 3/4 – zamiast obiecanych 268 tysięcy, do Polski ma dotrzeć w tym tygodniu 67 tysięcy. – W kolejnych tygodniach dostawy tego preparatu również mogą być ograniczone – zapowiedział szef KPRM. Zapewnił że te ograniczenia nie powinny na razie wpłynąć na tempo szczepień.
– Szczepionki AstraZeneki będą zastępowanie innymi preparatami natomiast preparat na podanie drugiej dawki jest zabezpieczony – poinformował.
Minister zapowiedział też, że Rada Medyczna przy premierze zajmie się tematem szczepienia ozdrowieńców. Chodzi o zmianę zasady zamrożenia skierowań dla osób, które otrzymają pozytywny wynik testu na COVID-19. Teraz skierowania dla ozdrowieńców są zamrożone na trzy miesiące. Michał Dworczyk nie wykluczył, że przy zwiększeniu dostaw szczepionek ten czas będzie zmieniony. Rada Medyczna ma też omówić między innymi temat szczepienia osób powyżej 16. roku życia. Zgodnie z rekomendacją producenta takie osoby mógłby być szczepione preparatem koncernu Pfizer. Na razie Narodowy Program Szczepień przewiduje szczepienie osób powyżej 18. roku życia.
Minister Dworczyk poinformował, że w Polsce podano do tej pory ponad 9 mln szczepionek przeciwko koronawirusowi. Dwiema dawkami zaszczepionych jest około 2,3 miliona osób.