5 tys. zł oraz Złote Pióro Wojewody Świętokrzyskiego – to nagroda dla zwycięzcy konkursu organizowanego wspólnie przez wojewodę świętokrzyskiego, Zbigniewa Koniusza i Radio Kielce. Aby wziąć w nim udział, należy wysłać opowiadanie na temat „Tak widzę świat, tak go czuję – rok później”. Na prace czekamy do końca kwietnia.
Do napisania opowiadania zachęca jedna z jurorek konkursu, profesor Małgorzata Krzysztofik, literaturoznawca, pracownik naukowy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, która zajmuje się także technikami kreatywnego pisania, coachingiem i biblioterapią.
– Moim zdaniem to jest taka niepowtarzalna okazja, żeby po prostu się sprawdzić, jak sobie radzimy z pisaniem. W zeszłym roku, podczas pierwszej edycji konkursu, jedna z prac, która nam, jurorom bardzo się spodoba, to była historia napisana przez ucznia klasy drugiej liceum. Zachęcam więc osoby w każdym wieku, żeby się przełamać, odważyć, napisać – mówi.
Praca musi spełniać określone wymagania. Po pierwsze – musi być zgodna z tematem konkursu.
– To będzie dla nas ciekawe, jak czujemy się po roku życia z pandemią. Na początku byliśmy zdezorientowani, co znalazło swój wyraz w ubiegłorocznych pracach, no, a jak potem ta sytuacja się kształtowała? Wiemy, że młodzież bardzo źle znosi tę sytuację, że u wielu osób pojawiają się problemy z emocjami, że tegoroczni maturzyści są bardzo poszkodowani brakiem bezpośredniego kontaktu ze szkołą – wymienia.
Małgorzata Krzysztofik dodaje jednak, że choć nasuwają się na myśl te negatywne skutki, to może warto też poszukać jakichś pozytywów, może czegoś nowego, ważnego dowiedzieliśmy się o sobie i o swoich bliskich.
Gdy już będziemy wiedzieć, co chcemy napisać, nie możemy zapominać o formie. Zgodnie z regulaminem ma to być opowiadanie.
– Nie poezja, tylko proza. Musi to być krótkie opowiadanie, do 6 tys. znaków. To jest naprawdę mało. Opowiadanie musi mieć fabułę, luźną konstrukcję, zazwyczaj jeden wątek, zawiera refleksję, nasze przemyślenia. Nie jest to trudna forma, a moim zdaniem, bardzo przystępna – zaznacza.
Jurorka podaje jeszcze jeden argument, dla którego warto spisać swoje przeżycia i przemyślenia.
– Takie opowiadanie to jest coś, co zostanie na zawsze. Możemy je przechowywać jako pamiątkę, a po latach pokazywać dzieciom, czy wnukom. Ta pandemia kiedyś wreszcie się skończy i będziemy o niej opowiadać kolejnym pokoleniom. Wtedy możemy pokazać naszym potomnym to opowiadanie, mówiąc: widzisz, tak to widziałam/-em, tak to czułam/-em – mówi.
Prace konkursowe wraz z dołączoną kartą zgłoszeniową należy przesłać drogą e-mailową na adres konkurs@kielce.uw.gov.pl do 30 kwietnia 2021 roku (do godziny 23.59). W temacie e-maila należy podać „Konkurs – imię i nazwisko” autora.