Duży sukces laureatów konkursu Student-Wynalazca organizowanego przez Politechnikę Świętokrzyską. Młodzi konstruktorzy zdobyli dziewięć medali na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie.
Wzięli w niej udział laureaci konkursu kieleckiej uczelni z tego oraz z ubiegłego roku. To dlatego, że w 2020 roku wystawę odwołano z powodu pandemii, natomiast obecnie dla bezpieczeństwa odbywała się ona online.
Złoty medal jurorzy przyznali studentom Akademii Górniczo-Hutniczej za system do rozpraszania smogu. Filip Jędrzejek, jeden z autorów rozwiązania tłumaczy, że może być ono stosowane w miejscach, gdzie z powodu braku wiatru i opadów smog tworzy nieruchomą chmurę.
– To jest po prostu generator fali uderzeniowej. Powstaje ona w wyniku wybuchu mieszanki gazu palnego i powietrza. Specjalną dyszą kierujemy ją w kierunku warstwy inwersyjnej i w ten sposób jesteśmy w stanie przerwać tę warstwę. Zamiast czekać na deszcz, wiatr, czy śnieg, które rozproszą smog, po prostu robimy to sami – tłumaczy Filip Jędrzejek.
Laureaci konkursu Student-Wynalazca otrzymali aż siedem srebrnych medali. Dwa z nich trafiły do konstruktorów z Politechniki Świętokrzyskiej. Srebrny krążek otrzymał Piotr Szmidt za cykl sześciu wynalazków dotyczących dyszy wylotowej silnika rakietowego.
Taki sam medal otrzymali też Grzegorz Piotrowicz, Mateusz Wrzochal z Politechniki Świętokrzyskiej za wynalazek związany z łożyskami tocznymi.
Natomiast brązowy medal trafił do kolejnej studentki kieleckiej uczelni, Pauliny Kostrzewy-Demczuk za opracowanie dodatku do masy silikatowej stosowanej na przykład w budownictwie.
Profesor Bożena Kaczmarska, kierownik Centrum Ochrony Własności Intelektualnej Politechniki Świętokrzyskiej podkreśla, że wynalazki nagrodzone przez jurorów międzynarodowej wystawy mają dużą szansę na zainteresowanie ze strony firm chcących wdrożyć te rozwiązania do masowej produkcji.
– Prezentowanie rozwiązań na targach, wystawach przekłada się na szeroki kontakt z przemysłem, co ma znaczenie w procesie komercjalizacji wynalazku. Upublicznianie swoich pomysłów to droga do sukcesu – uważa profesor Bożena Kaczmarska.
Jak dodaje, sukces uczestników konkursu Student-Wynalazca pokazuje, że jest on potrzebny, bowiem ułatwia zdolnym młodym konstruktorom rozwój ich projektów.