Warsztaty robienia żonkili, które są symbolem kolejnych rocznic powstania w getcie warszawskim to sposób, w jaki Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach włącza się do akcji Muzeum Historii Żydów Polskich, związanej z upamiętnieniem tego zrywu.
Muzeum Historii Żydów Polskich Polin zaprezentuje dziś szereg edukacyjnych spotkań, skierowanych do uczniów klas podstawowych i ponadpodstawowych. Będą one udostępniane na portalach YouTube i Facebook.
Do tych działań włączył się także „Szklany Dom”. O godzinie 11.45 rozpoczną się warsztaty robienia żonkili. Potrzebne będą: cienki drucik lub cienki sznurek, żółta bibuła (najlepiej w dwóch odcieniach), zielona bibuła oraz długa wykałaczka (szaszłykowa). W drugiej części spotkania wykonane zostaną papierowe żonkile z szablonu udostępnionego przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.
Bezpłatne warsztaty odbędą się na platformie ZOOM i. Wystarczy kliknąć w link i dołączyć do spotkania: https://zoom.us/j/94248071783 (meeting ID: 942 4807 1783).
O 78. rocznicy powstania w getcie warszawskim przypomina też Gminna Biblioteka Publiczna w Masłowie. Dziś na czytelników będą tu czekały żonkile. Przygotowano również półkę z książkami, które poruszają historię Żydów w czasie II wojny światowej. Są to zarówno popularne pozycje z dziedziny beletrystyki, jak również książki historyczne.
Powstanie w getcie warszawskim wybuchło rankiem 19 kwietnia 1943 roku. Było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie.