Kielce zajęły trzecie miejsce w rankingu najbardziej zielonych miast w Polsce. Jak pokazują badania satelitarne – wyprzedzają nas tylko Koszalin i Zielona Góra. Czy są w mieście miejsca, które można by zagospodarować zieleńcami? Czy mieszkańcy są zadowoleni z zieleńców, czy to tereny niezagospodarowane i zaniedbane czy estetyczne i dopieszczone?
Na ten temat będziemy dyskutować w Aktualnościach Dnia. Zapraszamy do godziny 9.00. Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest poniedziałek, 19 kwietnia, 109. dzień roku.
Do końca roku zostało 256 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 05:36
Zachód słońca w Kielcach: 19:38
Dzień trwa 14 godzin i 2 minuty i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 2 godziny i 21 minut.
Imieniny obchodzą: Emma, Jerzy oraz Cieszyrad, Czesław, Dionizjusz, Dionizy, Ekspedyt, Ekspedyta, Elfeg, Ema, Irydion, Konrad, Krescencjusz, Krescens, Krescenty, Leon, Leona, Leontyna, Pafnucy, Tymon, Sokrates, Wierzyn, Wigilia, Wincenty, Włodzimir
*****
Przysłowie na dziś:
„Chcesz mieć kęs płótna dobrego, siej len na św. Jerzego”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Czosnku
Dzień Rowerowy
*****
PONIEDZIAŁEK, 19 KWIETNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1863 r. – GRZYBOWA GÓRA: oddział Kononowicza, dowodzony przez Ludwika Michalskiego, spotkał się z kolumną moskiewską trzy razy liczniejszą od oddziału powstańczego. Ogień moskiewski wśród ciemnej nocy oświecił powstańcom drogę i ukazał z ilu mają do czynienia. Strzelcy na komendę Michalskiego rzucili się przez płoty wioski i za chałupami biegnąc, z za budynków zaczęli celnymi strzałami razić ściśniętą kolumnę nieprzyjacielską. Kapitan Michalski po ustąpieniu strzelców, mając plac otwarty do ataku, rzucił się wraz z ks. Agrypinem Konarskim z kosynierami do ataku. Nieprzyjaciel naciskany z trzech stron zaczął się cofać, a powstańcy po zebraniu broni udali się na spotkanie z oddziałem Czachowskiego, do którego niebawem przybył także Kononowicz.
1864 r. – RADKOWICE k/WĄCHOCKA: po przegranej bitwie pod Wąchockiem w Puszczy Świętokrzyskiej schronił się oddział mjr. Mieczysława Szemiota z Pułku Opoczyńskiego. Dnia 19 kwietnia powstańców odnaleźli jednak carscy żołnierze mjr. Bergmana, rozbijając oddział. Śmierć poniósł dowódca oraz czterech oficerów (w tym dwóch Francuzów).
*****
PONIEDZIAŁEK, 19 KWIETNIA: W POLSCE
1539 r. – na Małym Rynku w Krakowie została spalona na stosie pod zarzutem apostazji 79-letnia Katarzyna Weiglowa.
1773 r. – rozpoczęły się obrady Sejmu zwanego rozbiorowym, mającego zatwierdzić decyzję zaborców o podziale Rzeczypospolitej. Mimo protestów niektórych posłów (m.in. Tadeusza Rejtana, uwiecznionego na słynnym obrazie Jana Matejki), większość sejmowa, opłacana przez ambasadora Rosji Repnina, zatwierdziła rozbiór.
1809 r. – wojska polskie dowodzone przez księcia Józefa Poniatowskiego stoczyły bitwę z wojskami austriackimi na grobli falenickiej pod Raszynem koło Warszawy.
1848 r. – we Lwowie ukazało się pierwsze wydanie „Gazety Narodowej“.
1919 r. – wojna polsko-bolszewicka: polskie wojsko zajęło Wilno.
1936 r. – w Warszawie odsłonięto pomnik Jana Kilińskiego.
1943 r. – wybuchło powstanie w getcie warszawskim.
1946 r. – oddziały Konspiracyjnego Wojska Polskiego pod dowództwem por. Jana Rogalki ps. „Grot” rozbiły ubeckie więzienie w Radomsku, uwalniając więźniów politycznych.
1979 r. – dokonano próby wysadzenia pomnika Włodzimierza Lenina w Nowej Hucie.
*****
PONIEDZIAŁEK, 19 KWIETNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
11.00 – konferencja prasowa online dotycząca inauguracji drugiej edycji programu Miasto z Klimatem, z udziałem m.in. ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki.
12.00 – uroczystość upamiętniająca 76. rocznicę wyzwolenia niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych KL Ravensbrück i KL Sachsenhausen, organizowana przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Klub Byłych Więźniarek Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück, z udziałem m.in. szefa UdSKiOR Jana Józefa Kasprzyka.
12.00 – uruchomienie syreny alarmowej na terenie Warszawy w celu upamiętnienia powstania w getcie warszawskim oraz Akcja Żonkile zorganizowana po raz 9 przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
13.30 – szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk weźmie udział w centralnych obchodach upamiętniających 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, organizowanych przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, Muzeum Getta Warszawskiego i Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma.