Przy drogach, w okolicy rzek, czy na hałdach przekopanej ziemi kwitną obecnie żółte kwiaty podbiału pospolitego. Justyna Pargieła, specjalistka w dziedzinie ziołoznawstwa mówi, że kwiat podbiału ma właściwości powlekające, odkażające i wykrztuśne, więc może być stosowany podczas przeziębienia.
– Kwiaty podbiału są bardzo cennym surowcem zielarskim, który wykorzystuje się przy chorobach górnych dróg oddechowych – podczas kaszlu, kataru, grypy, kiedy mamy astmatyczne skurcze krtani – zaznaczyła.
Można go stosować również wspomagająco przy rzucaniu palenia. Jak dodaje, kwiaty podbiału można suszyć lub robić z nich nalewki, jednak najczęściej przygotowuje się syrop.
– Przesypujemy posiekane drobno kwiaty podbiału cukrem. Na wierzch dobrze ubitego słoika wlewamy łyżeczkę spirytusu lub innego alkoholu, po to, żeby więcej substancji aktywnych z zioła przedostało się do syropu – podkresliła.
Z kolei, jeśli chcemy kwiaty przerobić na nalewkę, to warto ją zrobić na ciepło w proporcji jedna część kwiatów na dziesięć części alkoholu.
Jeśli zdecydujemy się na suszenie podbiału, to możemy wybrać zwykłe suszarki do owoców lub rozłożyć kwiaty na papierze i regularnie nimi potrząsać. Suszone kwiaty można dodać do herbaty ziołowej.
Zielarka zaznacza jednocześnie, że bez względu na formę przetworzenia, nie powinno się podbiału stosować dłużej niż sześć tygodni w roku, ponieważ zawiera szkodliwe w nadmiarze dla wątroby substancje – tzw. alkaloidy pirolizydynowe.