Wystawa, konferencja naukowa, czy wydawnictwo historyczne – to tylko wybrane, najważniejsze wydarzenia związane z oficjalnym otwarciem Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.
Muzeum Wsi Kieleckiej pozyskało na ten cel dotację w wysokości prawie 70 tys. zł z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Uroczysta inauguracja odbędzie się w dniach 12 i 13 lipca. Data ta nawiązuje do pacyfikacji mieszkańców Michniowa, która miała miejsce w 1943 roku. Jak jednak zaznacza Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, mauzoleum będzie upamiętniało nie tylko zbrodnię dokonaną przez hitlerowców w tej miejscowości, ale też w innych polskich wsiach.
– Oprócz oficjalnych uroczystości odbędzie się też duża konferencja naukowa, którą organizujemy we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Jej temat będzie brzmiał „Po pacyfikacji”. Prelegenci pokażą, jak funkcjonowały wybrane miejscowości już po pacyfikacji, do czasów niemalże współczesnych – wyjaśnia.
Pokłosiem konferencji będzie publikacja „Wieś polska w czasie II wojny światowej”, która ukaże się jesienią.
– Na pewno będzie obszerniejsze niż w ubiegłym roku, bo wydawnictwo się rozwija, coraz liczniejsze grono naukowców, historyków chce publikować swoje prace – zaznacza dyrektor.
Tadeusz Sikora mówi, że trwają już prace nad ekspozycją, która będzie poświęcona projektom rozbudowy mauzoleum w Michniowie w latach 80. XX wieku.
– Został zorganizowany ciekawy konkurs, ale wtedy zwycięskiego projektu nie zrealizowano. Wystawa będzie miała formę planszową, natomiast pojawią się też makiety, które pozwolą skonfrontować tamte plany ze stanem obecnym – tłumaczy.
Tę historyczną podróż będzie można odbyć w sali wystaw czasowych, we wnętrzach mauzoleum. Jej otwarcie zaplanowano na lipiec.
Muzeum Wsi Kieleckiej otrzymało na wydarzenia związane z otwarciem Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich ministerialny grant wart prawie 70 tys. zł. Jak mówi Tadeusz Sikora, ta kwota będzie musiała być powiększona o wkład własny, ale i tak jest powodem do radości.
– Cieszę się, że Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu docenia nasze wysiłki. Ten rok na pewno będzie dla nas pracowity, a na pewno skorzystają na tym nasi odbiorcy – zaznacza Tadeusz Sikora.