Głupie żarty, fałszywe alarmy i nieuzasadnione wezwania służb ratunkowych mogą doprowadzić do tragedii. Jak się okazuje, wiedzą o tym doskonale dzieci, które przesłały swoje prace plastyczne na konkurs wojewody świętokrzyskiego – „112 – zawsze w gotowości”.
Jak podkreśla Tomach Chojecki, kierownik Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Kielcach, świadomość społeczeństwa na temat numeru 112 jest coraz większa. Choć fałszywe zgłoszenia nadal mają miejsce, to w ostatnich latach liczba takich telefonów znacząco zmalała z ponad 70 proc. do około 56 proc.
– Powody bezzasadnych połączeń są przeróżne i niekiedy przypadkowe. Zdarza się, że telefon włączy się w kieszeni lub osoba starsza wybierze go przypadkowo. Obecnie najwięcej zgłoszeń jest związana z trwającą pandemią. Dzwoniący informują o złym samopoczuciu, o zaobserwowanych przypadkach łamania obowiązujących obostrzeń. Wszystkie połączenia traktujemy poważnie i przekazujemy do odpowiednich służb – tłumaczy kierownik Centrum Powiadamiania Ratunkowego.
Jeśli jednak trafiają się głupie żarty to nikt nie jest bezkarny. Informacja o osobie blokującej numer 112 jest przekazywana do policji, która podejmuje decyzje o nałożeniu mandatu lub skierowaniu sprawy do sądu.
Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski przyznaje, że numer alarmowy nie zawsze jest używany we właściwy sposób. Statystki mogą niepokoić, jednak najmłodsi doskonale rozumieją znaczenie numeru alarmowego.
– Takie akcje jak ta, pewna celebracja święta jakim jest dzień międzynarodowego numeru 112, czynią numer alarmowy bardziej znanym i zrozumiałym. Skala zaangażowania dzieci przeszła nasze oczekiwania. Mamy poważny problem z oceną każdej z prac, ponieważ wszystkie są przepiękne – dodaje wojewoda.
Zdjęcia wyróżnionych prac będą opublikowane na facebook’owym profilu urzędu wojewódzkiego, gdzie będzie można oddawać na nie głosy przez następne pięć dni. Te, które otrzymają najwięcej pozytywnych reakcji zostaną nagrodzone.