Szpital w Czerwonej Górze będzie prowadził badania kliniczne nad skutecznością amantadyny w leczeniu COVID-19. Świętokrzyska lecznica jest jedną z 20 placówek w kraju, która zrealizuje grant Ministerstwa Zdrowia, aby zbadać skuteczność kontrowersyjnego preparatu.
Jak wyjaśnia Youssef Sleiman, dyrektor szpitala, projekt badawczy ma rozpocząć się pod koniec kwietnia.
– Celem programu jest rekrutacja 500 pacjentów. W trakcie ich hospitalizacji będziemy wdrażać leczenie amantadyną, następnie będziemy prowadzić obserwacje, czy ten lek jest skuteczny i jak wpływa na stan pacjentów. Każdy z ośrodków biorący udział w projekcie przebada około 25 pacjentów. Ich obserwacja potrwa około miesiąca – dodaje.
Wojewódzki konsultant ds. chorób płuc wyjaśnia, że pacjenci, którzy wezmą udział w testach skuteczności amantadyny, muszą spełnić szereg wymagań.
– Nie każdy chory może zostać poddany kuracji amantadyną. Do udziału w badaniach klinicznych, po uprzednim uzyskaniu zgody, będą kierowane osoby z infekcją COVID-19, u których występuje zapalenie płuc i niewydolność oddechowa. Leczenie będziemy wdrażać u osób, z krótkim przebiegiem choroby maksymalnie do siedmiu dni. Kobiety w ciąży nie będą brane pod uwagę – wyjaśnia.
Dyrektor lecznicy w Czerwonej Górze podkreśla, że stosowanie amantadyny na własną rękę bez konsultacji z lekarzem specjalistą może być tragiczne w skutkach.
– Z dużym niepokojem obserwuję stosowanie amantadyny przez pacjentów, którzy bezgranicznie wierzą w skuteczność tego preparatu, co opóźnia ich hospitalizację, a co za tym idzie skuteczną pomoc. Apeluję, aby nikt tego leku nie zażywał na własną rękę w domu. Z mojego doświadczenia widzę, że wielu pacjentów trafiając do szpitala, informuje, że są w trakcie leczenia amantadyną. W chwili obecnej ten lek nie jest rekomendowany do leczenia COVID-19. Projekt, który będziemy realizować w naszym szpitalu, to badanie kliniczne. Ten eksperyment medyczny posiada niezbędne pozwolenia w tym zgodę komisji etyki i będzie prowadzony pod starannym nadzorem specjalistów w sposób bezpieczny dla zdrowia i życia pacjenta – dodaje
Pełne wyniki badań klinicznych nad amantadyną powinny być znane w ciągu kilku miesięcy. Amantadyna była w latach 1996-2009 szeroko używana w profilaktyce i leczeniu wirusowej grypy typu A. Obecnie jest stosowana jako lek neurologiczny i podawana pacjentom z chorobą Parkinsona lub stwardnieniem rozsianym.