Plenerową wystawę „Tu rodziła się Solidarność” można od dziś oglądać w Skarżysku-Kamiennej. Ekspozycja przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej składa się z trzech części.
Pierwsza na sześciu planszach pokazuje ogólnopolski ruch rodzenia się Solidarności, kolejne sześć plansz poświęcone jest wydarzeniom z regionu, a trzy ostatnie plansze pokazują miasto, w którym wystawa jest prezentowana Część skarżyską przygotował Marek Jedynak z kieleckiej delegatury IPN.
– W zakładach metalowych „Predom-Mesko” w Skarżysku pracownicy już w marcu 1980 roku upomnieli się o poprawę warunków socjalnych. Dopiero później była duża sierpniowa fala strajków, a jej konsekwencją było powstanie struktury opozycyjnej w zakładach. W styczniu 1981 wybrana została Komisja Ogólnozakładowa NSZZ „Solidarność” Zakładów Metalowych „Predom-Mesko”. W Skarżysku powołano także Tymczasową Komisję Koordynacyjną, w skład której wchodziło 45 organizacji związkowych z miasta i okolic – opisuje Marek Jedynak.
Ruch solidarnościowy w Skarżysku objął niemal 30 tys. osób. Na planszach dotyczących wydarzeń sprzed 40 lat nie znajdziemy konkretnych nazwisk związkowców, ponieważ zdaniem autora tej części ekspozycji, Solidarność była ruchem społecznym, obejmującym ogromną grupę ludzi, w której trudno wskazać pojedyncze osoby.
Wystawę można oglądać obok budynku Miejskiego Centrum Kultury do 7 maja.