Czy zdawanie „do skutku” egzaminu na prawo jazdy to najlepsze wyjście? Jeden z mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego, określany jest mianem „legendy” tamtejszego WORDu. Próbował zdać egzamin teoretyczny na prawo jazdy już prawie… dwieście razy, wydając na to łącznie ponad 6 tys. zł!
Co jest przyczyną wielokrotnych porażek przy egzaminie na prawo jazdy? A może niektórzy nie powinni prowadzić samochodu?
O tym dziś w Aktualnościach Dnia do godziny 9.00. Kontakt do nas: 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest czwartek, 15 kwietnia, 105. dzień roku.
Do końca roku zostało 260 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 05:44
Zachód słońca w Kielcach: 19:32
Dzień trwa 13 godzin i 47 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 2 godziny i 36 minut.
Imieniny obchodzą: Anastazja, Maro oraz Abel, Bazylisa, Cezariusz, Cezary, Eutyches, Maksym, Maron, Modest, Olimpia, Piotr, Potencjana, Potencjanna, Sylwester, Sylwestra, Teodor, Tytus, Wiktoryn, Wszegniew
*****
Przysłowie na dziś:
„Wczesne kaczki z żurawiami, znakiem wiosny z ciepłami”
*****
Nietypowe święta:
Światowy Dzień Trzeźwości
Światowy Dzień Sztuki
Międzynarodowy Dzień Kombatanta
*****
CZWARTEK, 15 KWIETNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1944 r. – II WOJNA ŚWIATOWA:
– MIĄSOWA: na stacji kolejowej Miąsowa (linia kolejowa Kielce-Kraków) zapalił się wagon w którym znajdowały się beczki z prochem strzelniczym. Prawdopodobnie podpalenie wykonano za pomocą czasowego zapalnika.
– z oddziału partyzanckiego „Wybranieccy” wydzielono grupę żołnierzy, którzy pod dowództwem Bolesława Boczarskiego „Jurand” mieli tworzyć nowy oddział partyzancki. Jego zadaniem była ochrona radiostacji dalekiego zasięgu.
1953 r. – KIELCE: został zamordowany w kieleckim więzieniu przy ulicy Zamkowej Stanisław Grabda ps. „Bem”, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych. Od początku wojny włączył się w działalność konspiracyjną najpierw Narodowej Organizacji Wojskowej, a później NSZ. Zorganizowany przez niego oddział na początku 1944 roku walczył nie tylko z Niemcami, ale również z oddziałami AL i wspierającą je partyzantką sowiecką. Po opuszczeniu Brygady Świętokrzyskiej w listopadzie 1944 r. wstąpił wraz z kompanią do Batalionu Szturmowego „Tobruk” 106. dywizji Ziemi Miechowskiej AK. Po wojnie był poszukiwany przez NKWD i UB. Zmienił nazwisko i udał się na Śląsk, a potem na Pomorze. Ujawnił się po amnestii w 1947 roku.
15 stycznia 1950 roku został aresztowany przez UB i poddany dwuletniemu śledztwu. W czasie procesu nie mógł stać o własnych siłach i był podtrzymywany przez milicjantów, miał odbite nerki. Brutalne śledztwo nie zdołało go złamać. 30 sierpnia 1952 roku Wojskowy Sąd Rejonowy w Kielcach wydał wyrok skazujący go na karę śmierci. Wykonano ją niezwykle brutalnie w więzieniu kieleckim. Jego symboliczny grób znajduje się na cmentarzu na Piaskach w Kielcach.
CZWARTEK, 15 KWIETNIA: W POLSCE
1589 r. – Krzysztof Radziwiłł Piorun został hetmanem wielkim litewskim.
1831 r. – bitwa wojsk Powstania Listopadowego pod Liwem, która powstrzymała ofensywę wojsk rosyjskich dowodzonych przez feldmarszałka Iwana Dybicza na Warszawę.
1939 r. – Założono Stronnictwo Demokratyczne.
1983 r. – rozpoczęto budowę metra warszawskiego.
1999 r. – rozpoczęła się seryjna produkcja poloneza kombi.
CZWARTEK, 15 KWIETNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Dziś ruszają zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla 56-latków, którzy na początku roku nie wypełnili formularza zgłoszeniowego na szczepienie. Rejestracja odbywa się przez Internet, infolinię 989, SMS-em pod numer 880-333-333 lub w punktach szczepień.
# # #
Prezydent Andrzej Duda zainauguruje dziś prace Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP. Uroczystość odbędzie się w Pałacu Prezydenckim w południe. Weźmie w niej udział także minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.
Biuro Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP będzie zajmowało się wspieraniem działalności międzynarodowej prezydenta. Biuro powstanie z przekształcenia Biura Spraw Zagranicznych, funkcjonującego dotąd w prezydenckiej kancelarii i będzie samodzielną częścią w ramach Kancelarii Prezydenta RP.
Na czele Biura Polityki Międzynarodowej będzie stał – na wzór Biura Bezpieczeństwa Narodowego – szef Biura w randze sekretarza stanu, który będzie wchodził w skład kierownictwa Kancelarii Prezydenta. Według informacji PAP, Andrzej Duda mianuje na to stanowisko swojego ministra Krzysztofa Szczerskiego, którego wcześniej powołał na swego pełnomocnika do spraw utworzenia Biura.
W ramach Biura Polityki Międzynarodowej powstanie m.in. Sekretariat do spraw Trójmorza – jako osobny zespół zajmujący się koordynowaniem spraw dotyczących Inicjatywy Trójmorza.
Prezydent powoła też dziś Kolegium Prezydenta RP ds. Polityki Międzynarodowej – kolegialny organ doradczy prezydenta, który będzie funkcjonował przy Biurze Polityki Międzynarodowej. Odbędzie się też inauguracyjne posiedzenie Kolegium, którego głównym tematem będzie sytuacja na wschodzie Ukrainy.
# # #
Dziś posłowie po raz czwarty spróbują wybrać nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. O tę funkcję ubiegają się: zgłoszony przez PiS poseł Bartłomiej Wróblewski, kandydat KO i PSL – prof. Sławomir Patyra oraz zgłoszony przez Lewicę Piotr Ikonowicz.
Posłowie wysłuchają też informacji o udziale Polski w pracach Unii Europejskiej w okresie lipiec-grudzień 2020 r., kiedy przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej sprawowały Niemcy.
Sejm rozpatrzy dziś także rządowy projekt nowelizacji ustaw związanych ze świadczeniami na rzecz rodziny. Projekt zakłada wprowadzenie stałego mechanizmu wzrostu kwoty kryterium dochodowego uprawniającej do świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Co 3 lata kwota ta będzie zwiększała się o wskaźnik waloryzacji. Wskaźnik ten to procentowy skumulowany wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę. Pierwsza waloryzacja na nowych zasadach zostanie przeprowadzona w 2023 r.
Ponadto doprecyzowany ma być sposób wyłączenia tzw. trzynastej emerytury przyznanej w 2019 r. z dochodu uprawniającego do świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego.
Sejm zajmie się też rządowym projektem noweli ustawy, który zakłada rozwój Społecznych Agencji Najmu (SAN) i rozszerzenie grona najemców, mogących ubiegać się o dopłaty z „Mieszkania na start”, czyli drugą częścią tzw. rynkowego pakietu mieszkaniowego. Chodzi o projekt noweli ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, za którego opracowanie odpowiada Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.
# # #
Trybunał Konstytucyjny ma dziś ogłosić wyrok w sprawie przepisu ustawy o RPO, zgodnie z którym Rzecznik Praw Obywatelskich pełni obowiązki po upływie kadencji do czasu objęcia stanowiska przez następcę.
TK przeprowadził rozprawę dotycząca tej kwestii w poniedziałek i we wtorek. Pierwszego dnia wysłuchał na niej stron tego postępowania – przedstawicieli: wnioskodawców, Sejmu i Prokuratora Generalnego. Swoje stanowisko przedstawił także osobiście RPO Adam Bodnar. Z kolei drugiego dnia rozprawy jej uczestnicy – przede wszystkim Bodnar – odpowiadali na pytania sędziów.
Sprawa została zainicjowana wnioskiem posłów PiS, który trafił do Trybunału w połowie września ub.r. Chodzi o zbadanie konstytucyjności ustawowego przedłużenia pięcioletniej kadencji RPO w sytuacji, gdy upłynie jego kadencja, a następca nie zostanie wybrany. Kadencja Bodnara upłynęła 9 września ub.r.
„Kadencja RPO wynikająca z konstytucji traktowana powinna być jako pierwszy wskaźnik jego legitymacji do działania. Z tą kadencją powinna iść synchronizacja kadencyjności w ustawie o RPO. Obecnie tego nie ma i dlatego zachodzi konieczność uruchomienia kontroli konstytucyjnej zaskarżonego przepisu” – wskazywali we wniosku posłowie PiS.
Bodnar odpowiadał, że w sprawie tego wniosku „można zastanawiać się, czy chodzi o instytucję RPO, czy też o osobę samego Rzecznika”.
– Uznanie tego przepisu za niezgodny z konstytucją uruchomi cały szereg negatywnych konsekwencji (…) naruszy stabilność i ciągłość działania tej instytucji – oceniał. Natomiast o uznanie przepisu za niekonstytucyjny w stanowiskach do TK wnieśli Prokurator Generalny i Sejm.
Sprawą zajmuje się skład pięciorga sędziów TK pod przewodnictwem prezes Trybunału Julii Przyłębskiej. Sprawozdawcą jest sędzia Stanisław Piotrowicz, a oprócz nich w składzie są sędziowie: Justyn Piskorski, Bartłomiej Sochański i Wojciech Sych.