Nadleśnictwa wyznaczają miejsca legalnego biwakowania dla miłośników surviwalu i bushcraftu. W Nadleśnictwie Barycz będą to Gatniki i Górny Staw.
To część wielkiego projektu realizowanego przez Lasy Państwowe „Zanocuj w lesie”, w ramach którego każde nadleśnictwo ma wyznaczyć obszar i udostępnić miłośnikom leśnego nocowania. Na terenie około 1,5 tys. hektarów, będzie można rozbić namiot, zawiesić hamak między drzewami lub postawić prosty szałas.
Nadleśnictwo Barycz wyznaczyło tereny niedaleko turystycznych szlaków, w lasach sosnowych. Po zostawieniu pojazdu w Sielpi można wyruszyć wzdłuż rzeki Czarnej na wędrówkę w głąb lasu. Jak mówi Kamil Kubicki rzecznik Nadleśnictwa Barycz, na wyznaczonym obszarze można łatwo rozbić namiot, ponieważ nie ma bagien, teren jest suchy. Jednocześnie obecność rzeki umożliwia poranną kąpiel w orzeźwiającej wodzie.
– Nadleśnictwo Barycz wytypowało obszar dwóch leśnictw: Gatniki i Górny Staw. Oba mają dostęp do rzeki lub stawów. Teren jest łatwy do przejścia suchą nogą i atrakcyjny wizualnie.
Z kolei Nadleśnictwo Daleszyce dla miłośników bushcraftu wskazało lasy cisowskie między Daleszycami a Cisowem. Teren poza walorami krajobrazowymi jest interesujący z historycznego punktu widzenia – mówi Paweł Kosin rzecznik nadleśnictwa Daleszyce.
– Po I wojnie światowej w tym lesie obóz ćwiczebny sformował dla wojsk odradzającej się Rzeczpospolitej marszałek Józef Piłsudski. Później ten obóz osobiście wizytował, co było bardzo doniosłym wydarzeniem dla regionu.
Ponieważ nie wolno samochodem wjeżdżać do lasu, pojazdy należy zostawiać na parkingach leśnych, które znajdują się w najbliższej okolicy.
Grupy do dziewięciu osób nie muszą zgłaszać chęci nocowania na terenach udostępnionych przez leśników. Większe powinny wysłać maila z informacją o planowanym noclegu do lokalnego leśnictwa co najmniej tydzień wcześniej. Zgodnie z regulaminem, ogniska można rozpalać tylko w wyznaczonych miejscach, aby jednak nie pozbawić wypoczywających wszystkich zdobyczy cywilizacji pod pewnymi warunkami można korzystać z kuchenek gazowych.
Do końca kwietnia opracowane zostaną mapy miejsc, gdzie można legalnie nocować w, a już 1 maja będzie można wyruszyć do lasu na nocleg.