Zaczęła się „Bitwa Regionów” – konkurs kulinarny pod patronatem ministra rolnictwa i rozwoju wsi, w którym biorą w nim udział Koła Gospodyń Wiejskich z całej Polski.
Polska kuchnia jest bogata i różnorodna, ale świętokrzyska ma swoje atuty. Jakie są świętokrzyskie przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie?
41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl
Jak smakuje nasz region?
*****
Dziś jest środa, 14 kwietnia, 104. dzień roku.
Do końca roku zostało 261 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 05:44
Zachód słońca w Kielcach: 19:30
Dzień trwa 13 godzin i 44 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 2 godziny i 39 minut.
Imieniny obchodzą: Berenika, Justyna oraz Ardalion, Ernestyna, Izabela, Jadwiga, Julianna, Krzysztof, Lambert, Lamberta, Lawinia, Lawiniusz, Maksym, Maria, Myślimir, Symplicja, Tomaida, Trofim, Tyburcja, Tyburcjusz, Tyburcy, Walerian, Wszegniew
*****
Przysłowie na dziś:
„Na Świętego Justyna siew się w polu zaczyna”
*****
Nietypowe święta:
Święto Chrztu Polski
Dzień Ludzi Bezdomnych
Dzień Patrzenia się w Niebo
Dzień Delfina
*****
ŚRODA, 14 KWIETNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1570 r. – ZGODA SANDOMIERSKA: podpisano Zgodę Sandomierską gwarantującą wszystkim odmianom protestantyzmu (z wyłączeniem braci polskich) wzajemną tolerancję religijną.
1864 r. – POWSTANIE STYCZNIOWE: koło Opatowa przechodził oddziałek powstańczy, który sprzątnął jednego kozaka.
*****
ŚRODA, 14 KWIETNIA: W POLSCE
966 r. – (data symboliczna) Książę Mieszko I wraz ze swoim dworem przyjął chrzest – początek chrystianizacji Polski.
1924 r. – Prezydent RP Stanisław Wojciechowski wydał rozporządzenie o zmianie ustroju pieniężnego – złoty miał zastąpić markę polską.
1950 r. – Prymas Stefan Wyszyński podpisał w imieniu Episkopatu Polski porozumienie z władzami komunistycznymi. Kościół polski, w zamian za zagwarantowanie nauczania religii w szkołach i funkcjonowanie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, uznał granice Ziem Odzyskanych i potępił „bandy podziemia”.
1985 r. – w Krakowie utworzono ruch Wolność i Pokój.
****
ŚRODA, 14 KWIETNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
# # #
Od dziś na szczepienie przeciw COVID-19 mogą się zapisywać 57-latkowie,którzy na początku roku nie wypełnili formularza zgłoszeniowego na szczepienie (rocznik 1964). Rejestracja odbywa się przez internet – system e-Rejestracji, Internetowe Konto Pacjenta, w punktach szczepień, przez infolinię 989 lub SMS-em pod numer 880-333-333.
# # #
Sejm, który rozpoczyna dziś dwudniowe posiedzenie, po raz kolejny raz spróbuje wybrać nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała kandydaturę posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego. Kandydaci KO i PSL – prof. Sławomir Patyra oraz Lewicy Piotr Ikonowicz nie uzyskali poparcia większości posłów. Parlament już trzykrotnie próbował wybrać następcę Adama Bodnara, którego kadencja upłynęła na początku września ubiegłego roku.
Posłowie rozpatrzą rządowy projekt nowelizacji ustawy w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne. Zgodnie z projektem, każdy uczestnik OFE będzie miał do wyboru dwie możliwości: przeniesienie środków na indywidualne konto emerytalne (opcja domyślna) oraz złożenie deklaracji o przeniesieniu swoich środków na rachunek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, działającego w imieniu i na rzecz Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Według projektu, w wypadku decyzji o przeniesieniu środków na IKE pobrana zostanie opłata w wysokości 15 proc. wartości środków na rachunku OFE.
Sejm zajmie się też rządowym projektem nowelizacji ustawy zwiększającej o 187 mln zł rezerwę subwencji oświatowej. Dodatkowe pieniądze mają być przeznaczone na organizację zajęć wspomagających dla uczniów po powrocie do nauki stacjonarnej.
Sejm zajmie się też rządowym projektem noweli ustawy, który zakłada rozwój Społecznych Agencji Najmu (SAN) i rozszerzenie grona najemców, mogących ubiegać się o dopłaty z „Mieszkania na start”, czyli drugą częścią tzw. rynkowego pakietu mieszkaniowego. Posłowie zajmą się też projektem ustawy, który zakłada powstanie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Fundusz ma zwiększyć ochronę osób kupujących nowe mieszkanie w przypadku upadku firmy deweloperskiej.
W porządku obrad jest też rządowy projekt nowelizacji ustawy o dowodach osobistych, który ma dostosować przepisy krajowe do rozporządzenia PE; zobowiązuje ono państwa członkowskie m.in. do wprowadzenia do dowodów odcisków palców. Ich pobieranie będzie się odbywać podczas składania wniosku o wydanie dowodu osobistego.
# # #
Senat, który zbiera się dziś na trzydniowym posiedzeniu, wysłucha informacji: ws. przygotowań do uruchomienia środków z Funduszu Odbudowy UE oraz o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich za rok 2020. Senatorowie zajmą się też zmianami w Prawie oświatowym i nowelą dotyczącą efektywności energetycznej.
Senat miał wysłuchać informacji rządu o stanie przygotowań do uruchomienia środków z Funduszu Odbudowy UE na poprzednim posiedzeniu; miał ją wówczas przedstawić wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Nie stawił się on jednak w Senacie, co wywołało oburzenie m.in. marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, który wystosował w tej sprawie list do premiera Mateusza Morawieckiego.
W porządku obrad jest też nowelizacja ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu. Nowela przedłuża zakaz sprzedaży państwowej ziemi do 30 kwietnia 2026 r. i jest odpowiedzią na protesty rolników i środowisk wiejskich, które domagały się zaprzestania sprzedaży ziemi rolnej zasobu Skarbu Państwa na cele nie do końca związane z produkcją rolną.
Senat zajmie się też nowelizacją ustawy o efektywności energetycznej, która nakłada na właścicieli lub zarządców budynków wielolokalowych obowiązek zamontowania do 1 stycznia 2027 r. ciepłomierzy i wodomierzy zdalnego odczytu. Dostawcy ciepła i gazu mają też mieć obowiązek informowania odbiorcy o ilości gazu i ciepła zużytego w poprzednim roku, analogicznie do obowiązków dostawców energii elektrycznej.