Od dziś zmienił się system zapisów na szczepienie przeciw COVID-19. Jednocześnie rozpoczęły się zapisy osób urodzonych w 1962 roku, które nie dokonały na początku roku zgłoszenia gotowości do przyjęcia preparatu. W następnych dniach będą mogły rejestrować się kolejne roczniki. Proces ten potrwa do 24 kwietnia, kiedy rozpoczną się zapisy dla osób z rocznika 1973.
Jak informuje Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, zmiana sposobu rejestracji na sczepienie, jest spowodowana m.in. systematycznym wzrostem dostaw szczepionek do naszego kraju. Dodaje, że osoby, które nie zdążą zapisać się na sczepienie w przypadającym dla ich rocznika terminie, mogą to zrobić w terminach późniejszych. Przykładowo jeśli ktoś urodzony w 1962 roku, nie zdąży zarejestrować się dziś, będzie mógł to zrobić jutro lub pojutrze. Zmiany w systemie zapisów są wprowadzone po to, aby uniknąć przeciążenia systemu i linii telefonicznych przy rejestracji na szczepienie. Termin szczepienia przeciw koronawirusowi możemy umówić na cztery różne sposoby.
– Po pierwsze korzystając z bezpłatnej, całodobowej infolinii pod numerem 989, dzwoniąc pod ten numer potrzebujemy podania jedynie numeru PESEL, a następnie wyboru konkretnego terminu i miejsca szczepienia. Kolejna metoda rejestracji to metoda elektroniczna, poprzez portal pacjent.gov.pl, warunkiem skorzystania z tej metody jest posiadanie profilu zaufanego – wyjaśnia rzecznik NFZ.
Trzecim sposobem rejestracji jest telefoniczne umówienie wizyty w wybranym przez siebie punkcie szczepień. Chętni mogą rejestrować się także smsowo, wysyłając wiadomość tekstową o treści „SzczepimySie” na numer 880 333 333 lub 664 908 556. Następnie system przesyła prośbę o podanie numeru PESEL, oraz kodu pocztowego. W kolejnej wiadomości pacjent otrzymuje propozycję terminu szczepienia w punkcie blisko miejsca zamieszkania. Beata Szczepanek zaznacza, że kalendarz sczepień jest bardzo elastyczny, dlatego wszyscy zainteresowani przyjęciem preparatu powinni obserwować rządową stronę poświęconą szczepionkom przeciwko koronawirusowi.
– Na tym portalu znajdują się najbardziej aktualne i stale aktualizowane informacje dotyczące programu szczepień. Dostępny jest tam także wykaz punktów szczepień i opis sposobów rejestracji. Wszyscy, którzy mają wątpliwości dotyczące rejestracji mogą z niego skorzystać – wyjaśnia.
Rzecznik NFZ apeluje do mieszkańców o to aby, w punktach szczepień zjawiać się nie wcześniej niż 15 minut przed wyznaczoną datą szczepienia. Ponadto musimy pamiętać, że w dniu szczepienia, przed przyjęciem preparatu, każdy pacjent musi wypełnić specjalną ankietę dotyczącą stanu zdrowia. Kwestionariusz składa się z dwóch części i zawiera 17 pytań. Należy odpowiedzieć między innymi na pytanie czy w ostatnim czasie mieliśmy kontakt z osobą zakażoną COVID-19, a także czy wcześniej pacjent chorował na zakrzepicę.
Do tej pory w Polsce podano w sumie ponad 7,6 mln dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi. Ponad 2,1 mln Polaków zostało zaszczepionych dwiema dawkami.