Mapa dawnych Końskich i malowana ręcznie tablica edukacyjna to najnowsze znaleziska w remontowanym Pałacu Małachowskich.
Po wojnie w pałacu mieściły się różne instytucje publiczne m.in. starostwo powiatowe, a później urząd gminy. Podczas remontu zachodniego skrzydła znaleziono kolejne przedmioty, które nawiązują do bogatej historii tego miejsca.
Burmistrz Krzysztof Obratański mówi, że nowym znaleziskiem jest rolnicza tablica edukacyjna z lat 50 XX wieku.
– Ręcznie namalowane tablice ilustrują nowoczesne metody uprawy roli i sposoby gospodarowania. Jedna zachęca rolników do używania obornika, a druga do stosowania płodozmianu. Hasła wskazujące sposoby uprawy ziemi są zilustrowane rysunkami, które są już świadectwem minionej epoki.
Jak dodaje burmistrz, ręcznie namalowane tablice były prawdopodobnie gdzieś zamawiane, ale na razie trudno ustalić, kto mógł je przygotowywać.
Kolejnym znaleziskiem jest mapa Końskich z początku lat 70-tych. Została ona także ręcznie nakreślona na papierze, a potem była naklejona na płótno.
– Na mapie nie ma np. szpitala, w tym miejscu jest pusty teren. Nie ma także osiedla Warszawska czy os. Niepodległości. Plan pochodzi z okresu tuż przez wielkim rozwojem inwestycyjnym, który nastąpił w drugiej połowie lat 70. i 80.
Oba eksponaty trafią do regionalnego Muzeum Ziemi Koneckiej, które ma być otwarte za dwa lata.
Wcześniej podczas remontu pałacu znaleziono listy i osobiste zapiski hrabiny Potockiej, przedwojenną, pachnącą butelkę po szamponie i po trunkach, a także czapkę żołnierza Wehrmachtu. Prace związane z odnową budynku potrwają do sierpnia.