13 kwietnia obchodzimy dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W tym roku przypada 81. rocznica stalinowskiego mordu na polskich obywatelach.
KIELCE
Pamięć ofiar uczczą przedstawiciele Delegatury IPN w Kielcach oraz Stowarzyszenia Kielecka Rodzina Katyńska. Symboliczna uroczystość złożenia kwiatów przed pomnikiem Zbrodni Katyńskiej na cmentarzu Partyzanckim i pomnikiem Sybiraków na cmentarzu Starym w Kielcach odbędzie się o godzinie 10. Ponadto 16 kwietnia o godz. 11 delegacje oddadzą pomordowanym hołd przed pomnikiem ofiar Katynia, Charkowa i Miednoje w Hucie Szklanej, u stóp Świętego Krzyża.
W ramach wydarzeń towarzyszących, we wtorek (13 kwietnia) odbędzie się online sesja popularno-naukowa dla uczniów I LO im. Stefana Żeromskiego w Kielcach poświęcona tematyce Zbrodni Katyńskiej, a 14 kwietnia o godz. 14 zaplanowano promocję książki Marka Jończyka „Tatuś Wasz jest w Rosji…”. Listy kieleckich Katyńczyków”. Transmisja będzie dostępna na profilu Delegatury IPN w Kielcach na portalu Facebook.
SANDOMIERZ
W Sandomierzu uroczystości z okazji 81. rocznicy zbrodni katyńskiej rozpoczną się o godzinie 12.30 na cmentarzu katedralnym. Władze miasta i kilka delegacji m.in. służb mundurowych i kombatantów złożą wiązanki kwiatów przy symbolicznej mogile katyńskiej i wołyńskiej.
Wydarzenie będzie mieć uroczysty charakter mimo, że odbędzie się w reżimie sanitarnym. Odegrany zostanie hymn państwowy, a solista z Sandomierskiej Orkiestry Dętej zagra utwór „Śpij kolego”. Następnie o 17.30 hołd pomordowanym w lesie katyńskim złożą przedstawiciele miejskich i powiatowych struktur Prawa i Sprawiedliwości razem z posłem Markiem Kwitkiem.
Przy symbolicznych mogiłach na cmentarzu katedralnym uczestnicy tej części uroczystości złożą wieńce i zapalą znicze. Parlamentarzysta w rozmowie z Radiem Kielce powiedział, że rana związana ze zbrodnią katyńską ciągle boli, bo winni nie zostali ukarani.
– To było ludobójstwo. Sowieci zamordowali ponad 22 tys. oficerów, policjantów, ludzi z wyższym wykształceniem, elitę polskiego narodu tylko dlatego, że byli Polakami. Ta sprawa wciąż dzieli dwa nasze narody słowiańskie, bo dobre relacje można budować tylko na prawdzie – stwierdził poseł Marek Kwitek.
11 lat temu parlamentarzysta był w grupie osób oczekującej w Katyniu na polską delegację na czele z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Odwiedził wtedy cmentarz katyński, co zrobiło na nim ogromne wrażenie. Jest tam ponad 4,4 tys. tabliczek z nazwiskami pomordowanych, są one ułożone wzdłuż muru.
– Bez trudu odnalazłem tam nazwiska z Sandomierza, z Wilczyc i innych sandomierskich miejscowości. Nieustannie powinniśmy o nich pamiętać i darzyć szacunkiem. Zbrodnia katyńska, katastrofa smoleńska i gibraltarska łączą się coraz bardziej w jedną całość. Niewykluczone, że Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych generał Władysław Sikorski już wówczas chciał ujawnić prawdę o Katyniu – dodał poseł Marek Kwitek.
O godzinie 18.00 w kościele św. Józefa odbędzie się msza w intencji pomordowanych w Katyniu.
STARACHOWICE
Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Starachowicach rozpoczną się o 10.00 w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych, gdzie odprawiona zostanie msza święta w intencji ofiar. Po modlitwie zaplanowano program artystyczny w wykonaniu uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 10, który zostanie zaprezentowany w formie online.
Przez cały dzień przy odsłoniętym i poświęconym w 2005 roku Krzyżu Katyńskim, który znajduje się na skwerze przy ulicy Jadwigi Kaczyńskiej można indywidualnie składać kwiaty. Widnieje na nim napis: OFIAROM ZBRODNI KATYŃSKIEJ 1940, a z boku umieszczone są metalowe tabliczki z nazwiskami zamordowanych.
Ofiarami Zbrodni Katyńskiej, popełnionej przez Sowietów wiosną 1940 roku, padło co najmniej 21 857 obywateli polskich oficerów, policjantów, a przede wszystkim przedstawicieli polskiej inteligencji. Aż 11 proc. zamordowanych było związanych z przedwojennym województwem kieleckim. Konsekwencją sowieckiego ludobójstwa było kłamstwo katyńskie, zwane kłamstwem założycielskim Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Wywarło ono olbrzymi wpływ na najnowszą historię Polski. Przemiany zapoczątkowane w Polsce w 1989 roku dały początek walce o prawdę. Pionierami odkłamywania historii byli najbliżsi ofiar zbrodni, najczęściej żony i dzieci zamordowanych.
Dzień Pamięci Ofiar Brodni Katyńskiej został uchwalony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2007 roku dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD, na mocy decyzji z początku marca 1940 roku. Dzień ten przypada w rocznicę opublikowania przez Niemców informacji o odkryciu masowych grobów polskiej inteligencji. Miało to miejsce 13 kwietnia 1943 roku.