Jaki jest polski kierowca? Ponad 80 proc. kierowców co najmniej raz w tygodniu obserwuje agresywne zachowania na drogach.
Zajeżdżanie drogi, krzyki i obelgi czy uprzejmość i przepuszczanie – co częściej widzimy na drodze?
Zachęcamy do udziału w audycji pod nr 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl
*****
Dziś jest poniedziałek, 12 kwietnia, 102. dzień roku.
Do końca roku zostało 263 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 05:50
Zachód słońca w Kielcach: 19:27
Dzień trwa 13 godzin i 36 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 2 godziny i 47 minut.
Imieniny obchodzą: Damian, Juliusz, Saba oraz Andrzej, Józef, Konstanty, Konstantyn, Siemidrog, Teresa, Wiktor, Zenon, Zenona
*****
Przysłowie na dziś:
„W kwietniu posucha, niknie rolnikom otucha”
*****
Nietypowe święta:
Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki
Międzynarodowy Dzień Dzieci Ulicy
Dzień Chomika
Międzynarodowy Dzień Załogowych Lotów Kosmicznych
Dzień Czystych Okien
Dzień Czekolady
*****
PONIEDZIAŁEK, 12 KWIETNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1657 r. – ĆMIELÓW: pod miejscowością doszło do spotkania armii Jerzego II Rakoczego oraz Karola X Gustawa. Połączone wojska rozpoczęły trzecią fazę potopu szwedzkiego. Żołnierze nie oszczędzili również miasta i warowni paląc je oraz mordując znajdujące się tam rodziny szlacheckie, które w Ćmielowie schroniły się szukając azylu.
1823 r. – STASZÓW: stał się własnością Artura Potockiego, wnuka Elżbiety Lubomirskiej.
1925 r. – KIELCE: odsłonięcie przed magistratem w Rynku kamiennej tablicy z inskrypcją: „Nieznanemu żołnierzowi Kielce 12 IV 1925”. Tablica została przeniesiona na cmentarz wojskowy i znajduje się tam do dzisiaj.
1885 r. – KIELCE: Ignacy Paderewski przebywał w Kielcach goszczony przez rodzinę Jarońskich. Dał koncert w Teatrze „Ludwika”.
*****
PONIEDZIAŁEK, 12 KWIETNIA: W POLSCE
1656 r. – Potop szwedzki: wojska hetmana wielkiego litewskiego Pawła Jana Sapiehy odzyskały Lublin.
1903 r. – w Poznaniu otwarto pierwszy park publiczny, nazwany najpierw Ogrodem Botanicznym, a potem Parkiem Wilsona.
1919 r. – w Łucku rozpoczął się zjazd ziemian podczas którego powstał Związek Ziemian Wołynia. Zajęto się sprawą polskiego stanu posiadania na Rusi.
1926 r. – Józef Konstanty Karśnicki został przewodniczącym ZHP.
1982 r. – z bloku przy ul. Grójeckiej 15 w Warszawie nadano pierwszą audycję konspiracyjnego Radia Solidarność, której autorami byli m.in. Zofia i Zbigniew Romaszewscy.
*****
PONIEDZIAŁEK, 12 KWIETNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
# # #
Dziś o godz. 14.00 Trybunał Konstytucyjny ma zająć się wnioskiem posłów PiS ws. przepisu o pełnieniu obowiązków przez Rzecznika Praw Obywatelskich po upływie jego kadencji do czasu objęcia stanowiska przez jego następcę. To już dziesiąty termin rozpoznania tej sprawy.
# # #
Dziś Sąd Okręgowy w Warszawie rozpozna wniosek prokuratora o przedłużenie aresztu podejrzanemu o korupcję Sławomirowi Nowakowi. Oskarżyciel publiczny chce, żeby były minister transportu w rządzie Donalda Tuska został w areszcie do lipca, czyli rok od zatrzymania. Termin stosowanego wobec Nowaka tymczasowego aresztowania upływa 16 kwietnia br.
# # #
Dziś ruszają zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób w wieku 59 lat (rocznik 1962), które na początku roku nie wypełniły formularza zgłoszeniowego woli zaszczepienia. Rejestrować mogą się one w punktach szczepień, dzwoniąc na infolinię 989 lub wysyłając SMS pod numer 880-333-333, jak również poprzez Internetowe Konto Pacjenta, system e-Rejestracji na stronie pacjent.gov.pl (wymagany profil zaufany lub dowód osobisty z warstwą elektroniczną lub rejestracja za pośrednictwem internetowego konta bankowego, jeśli daje taką możliwość).
# # #
Zawieszenie zajęć stacjonarnych w szkołach, przedszkolach i żłobkach zostało przedłużone do 18 kwietnia.
Uczniowie klas I-III szkół podstawowych, którzy w styczniu wrócili do nauki stacjonarnej w szkołach, od 22 marca znów uczą się zdalnie. Uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych uczą się zdalnie od 26 października.
Od 29 marca zawieszone jest też, pod pewnymi wyjątkami, stacjonarne funkcjonowanie publicznych i niepublicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, innych form wychowania przedszkolnego, a także żłobków i klubów dziecięcych.
Dyrektorzy mają obowiązek zorganizować zajęcia w przedszkolu i żłobku dla dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, a także dla dzieci pracowników medycznych, pomocy społecznej, służb porządkowych, mundurowych i oświaty. Zajęcia organizowane są na wniosek rodziców.
Rodzice będą mogli korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 25 kwietnia. Zasiłek będzie przyznawany na dotychczasowych zasadach.