Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach apeluje do ozdrowieńców o oddawanie osocza. Osoby, które przechorowały SARS-CoV-2 mają w swoim osoczu przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia.
Mogą to zrobić osoby, które wyzdrowiały z COVID-19 i u których minął okres co najmniej 14 dni od zakończenia izolacji. Osocze mogą również oddać osoby, u których stwierdzono przeciwciała anty-SARS-CoV-2, ale nigdy nie miały objawów COVID-19 oraz minął u nich okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał, są w pełni zdrowe, mają od 18-65 lat i nie leczą się z powodu przewlekłych chorób.
Osocze można oddawać od poniedziałku do piątku w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach przy ul. Jagiellońskiej 66 (godziny rejestracji dawców osocza, od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-13.00) oraz w oddziale terenowym w Sandomierzu przy ul. Schinzla 13 (godziny rejestracji dawców osocza, od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-11.30). W przypadku rejestracji w Sandomierzu należy wcześniej zadzwonić pod numer telefonu 15 832-36-56.
W przypadku kobiet, które kiedykolwiek były w ciąży lub osób po transfuzji, to większość wytworzyła przeciwciała anty-HLA i nie mogą być dawcami osocza. Pozyskanie osocza od kobiet, które były w ciąży lub zostały matkami wymaga wykonania dodatkowych badań w kierunku obecności przeciwciał anty-HLA. Są to przeciwciała, które mogą wytworzyć się po ciąży. Badanie jest wykonywane w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.
Okres oczekiwania na wynik jest różny, ale nie dyskwalifikuje, tylko wydłuża czas, który upływa do momentu możliwości oddania osocza do leczenia. Dlatego też preferowane są osoby, które nie miały transfuzji krwi i kobiety, które nie były w ciąży. Bardzo ważne jest, aby osocze ozdrowieńca miało wysoki poziom przeciwciał po przechorowaniu COVID-19, jednak pomimo wysokiego poziomu przeciwciał anty-SARS-CoV-2 po przebytej chorobie, obecność przeciwciał anty-HLA całkowicie dyskwalifikuje osocze do podania go choremu.
W wyjątkowych przypadkach u kobiet, które były w ciąży i miały ciężki przebieg zakażenia COVID-19 Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach pobiera próbkę na badanie przeciwciał anty-HLA, pracownicy wysyłają ją do Warszawy, a po otrzymaniu informacji o nieobecności przeciwciał anty-HLA kontaktują się z dawczynią i dopiero wtedy umawiają się na termin oddania osocza.