Ogród Sensoryczny imienia św. Franciszka powstaje w Bełzowie w gminie Skalbmierz. Mieszkańcy wsi posadzili 27 drzew miododajnych, w tym 10 lip drobnolistnych, tyle samo klonów tatarskich oraz 7 ewodii. W tym roku zaplanowano kolejne prace.
Monika Jaskuła, sołtys wsi informuje, że ogród będzie pozytywnie wpływał na pięć ludzkich zmysłów, czyli słuch, węch, wzrok, smak i dotyk. Dlatego będzie składał się z pięciu stref tematycznych.
– W ogrodzie smaków będą drzewa i krzewy owocowe m.in. porzeczka, malina, poziomka. W ogrodzie dotyku rośliny iglaste, ale i o liściach gładkich, chropowatych być może będzie to czyściec wełnisty. Z kolei ogród kolorów będą tworzyły rośliny o intensywnym zabarwieniu, ogród zapachu intensywnie pachnące bez, lawenda, jaśmin, a w ogrodzie dźwięków – trawy szumiące na wietrze, śpiew ptaków. Będą tam umieszczone budki lęgowe – wymienia Monika Jaskuła.
Całość dopełni ścieżka sensoryczna, która ma pobudzać receptory dotykowe.
– Będzie miała kawałek wysypany piaskiem, kolejny kamieniem. Będą też odcinki z nawierzchnią z kory, szyszek, betonu. Po ścieżkach będziemy chodzić boso, żeby poczuć podłoże – zaznacza.
Na terenie ogrodu zamontowana zostanie drewniana figura świętego Franciszka. Będzie też altana z grillem, zegar słoneczny, ławeczki.
Prace są możliwe między innymi dzięki dofinansowaniu przyznanemu dla Koła Gospodyń Wiejskich w Bełzowie i Stowarzyszenia Dla Skalbmierza w ramach realizowanego w miejscowości projektu ekologicznego z młodzieżą. Mieszkańcy chcą na ten cel przeznaczyć również środki z funduszu sołeckiego.
Idea ogrodu sensorycznego została stworzona na początku XX wieku przez niemieckiego uczonego Hugona Kukelhausa. Samo projektowanie przestrzeni dla zmysłów nie jest jeszcze w Polsce popularne, aczkolwiek na terenie kraju znajduje się już kilka takich miejsc m.in. Leśny Ogród Edukacyjny „Leśna Przygoda” w Bucharzewie, Ogród Zmysłów w Zawoi przy Dyrekcji Babiogórskiego Parku Narodowego czy Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie.