Dodatkowe zajęcia wychowania fizycznego dla dzieci, które wrócą do nauki stacjonarnej, to projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki. Szkoły, które będą chciały zorganizować takie lekcje muszą najpierw przeszkolić nauczycieli.
Anna Ostrowska, rzecznik resortu informuje, że nabór chętnych właśnie się rozpoczął.
– Nauczyciel może wziąć udział tylko w jednym szkoleniu. Będzie ono kompleksowe i obejmie zagadnienia dotyczące metod przeciwdziałania skutkom bezczynności ruchowej, izolacji społecznej, ale też skutkom zdrowotnym, które pojawiają się z powodu pandemii – tłumaczy Anna Ostrowska.
Szkolenie obejmie też kwestie psychologiczne pracy z dziećmi dotkniętymi przez pandemię. Zajęcia dla nauczycieli z województwa świętokrzyskiego poprowadzą eksperci z Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie.
Na szkolenie będzie można zgłosić się przez formularz udostępniony na stronie internetowej programu www.wfzawf.pl. Aby dokonać rejestracji, nauczyciel będzie musiał wpisać w formularzu kod, który przekaże mu dyrektor szkoły.
Sylwester Ozga, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 25 w Kielcach pozytywnie ocenia ministerialny program. Jak mówi, dzieci oraz nauczyciele potrzebują wsparcia, żeby zminimalizować negatywne skutki pandemii na sprawność i zdrowie uczniów. Szkolenia są potrzebne nie tylko wuefistom.
– Skłaniałbym się tutaj w stronę nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, którzy na pewno z chęcią uzupełnią wiedzę na temat zajęć sportowych dla dzieci w klasach młodszych. Tak długa przerwa związana z nauką zdalną, godzinami spędzonymi przez uczniów przed komputerami wpływa na obniżenie sprawności dzieci – mówi Sylwester Ozga.
Jak dodaje, kolejnym problemem, który nasiliła pandemia jest otyłość uczniów. Nauczyciele muszą być przygotowani do prowadzenia zajęć dla uczniów dużo mniej sprawnych niż przed pandemią.
Rejestracja osób chętnych do wzięcia udziału w szkoleniach potrwa do końca roku szkolnego. Szczegółowy program zajęć i harmonogram przedstawią nauczycielom Akademie Wychowania Fizycznego.